فناوری اطلاعات

چگونه به فروشگاه هاي اينترنتي اعتماد کنيم

مركز تشخيص و پيشگيري پليس فتا ناجا ضمن تشريح موارد اعتماد به فروشگاه هاي اينترنتي عنوان داشت : فروشگاه هاي داراي نماد اعتماد الکترونيکي موظف هستند اگر شما در خريدتان با مشکلي مواجه شديد پاسخگوي سؤالات و مشکلات شما باشند. 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا (www.cyberpolice.ir)،با توجه به توسعه روزافزون تجارت الکترونيک، اين تکنولوژي نياز به ساماندهي مناسب و کافي مي باشد، زيرا در اين فضا افراد مي توانند با نام مستعار و يا عناوين جعلي، فعاليت کرده و تهديدات زيادي را براي هموطنان داشته باشند. 
 
همه روزه شاهد کلاهبرداريهاي زيادي در اين حوزه هستيم، که با توجه به ماموريت تخصصي پليس فتا، اين پليس‌ موظف شده تا ضمن ساماندهي حوزه تجارت الکترونيک با همکاري دستگاههاي ذيربط، امنيت و اطمينان را براي هموطنان در اين بخش فراهم کند . 
 
چگونه به فروشگاه هاي اينترنتي اعتماد کنيم؟ 
مرکز تشخيص و پيشگيري پليس فتا ناجا ضمن بيان اين مطلب گفت: ساماندهي فروشگاه هاي اينترنتي از وظايف اصلي وزارت صنعت ومعدن و تجارت مي باشد و در همين راستا نيز مرکز توسعه تجارت الکترونيک مسئوليت اعطاي نماد اعتماد الکترونيکي به کسب و کارهاي اينترنتي را دارد. 
 هدف از اعطاي نماد اعتماد الکترونيکي، اعتمادسازي و رسـميت دهـي بـه فعاليـت ، کسب و کارهاي اينترنتي و حمايت از حقوق مصرفکنندگان به منظور جلوگيري از آسيب هاي احتمالي در ابعاد مختلف اعم از امنيتت، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي را به عهده دارد. 
در حال حاضر تنها فروشگاه هاي اينترنتي كه از وزارت صنعت، معدن و تجارت، گواهينامه اعتماد الکترونيکي را اخذ كرده باشند معتبر هستند چون مرکز توسعه ي تجارت الکترونيک پس از بررسي فروشگاه اينترنتي و تطابق نحوه عملکرد آن با قوانين، اقدام به اعطاي نماد اعتماد الکترونيکي مي نمايد؛همچنين به صورت مداوم تحت بررسي اين سازمان قرار داشته و ملزم به رعايت قانون حمايت از مصرف کننده مي باشد و در صورت تخطي از قوانين، نماد اعتمادش سلب خواهد شد. 
فروشگاه هاي داراي نماد اعتماد الکترونيکي موظف هستند اگر شما در خريدتان با مشکلي مواجه شديد پاسخگوي سؤالات و مشکلات شما باشند، ضمن اينکه خطر ربوده شدن رمز دوم کارت و يا ارسال نشدن محصول و يا مشکلات ديگر وجود ندارد و در صورت رخ دادن هر گونه اتفاق غير منتظره اين سايت ها قابليت پيگيري خواهند داشت. 
لذا پليس فتا توصيه مي کند هنگام خريد به وجود اين نماد در وب سايت فروشگاه توجه نموده و با كليك روي نماد از جعلي نبودن آن اطمينان حاصل فرمائيد براي اين منظور به نكات ذيل توجه فرمائيد: 
حتما آدرس (URL) سايت فروشگاه با آدرسي كه در اين صفحه معرفي مي شود يكسان باشد. 
صفحه اي كه مشاهده مي كنيد صفحه اصلي مرورگر شما بايد باشد و نه يك عكس و تصوير از يك مرورگر؛ از اين امر اطمينان حاصل نماييد. 
آدرس (URL) اين صفحه حتما با http://www.enamad.ir آغاز شده باشد. 
براي آگاهي از ليست کسب و کار هاي داراي نماد اعتماد الکترونيکي مي توانيد به سايت enamad.ir بخش کسب و کار هاي داراي نماد مراجعه نماييد.
در نهايت پليس فتا از هموطنان درخواست ميکند در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طريق سايت پليس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش تماس با ما گزارش نمايند
 

​​