تلفن همراه

رگولاتوری: باندهاي فركانسي تخليه شده صدا و سیما به شبكه‌هاي ارتباطي اختصاص مي‌يابد

با گذشت تقريباً يك دهه از ارتقاي فناوري توليد و پخش برنامه‌هاي تلويزيوني آنالوگ به ديجيتال و جايگزيني سيستمهاي آنالوگ با پخش ديجيتال، كشورهاي مختلف درباره استفاده بهينه از تكه باندهاي فركانسي 790-862 مگاهرتز و 790-694 مگاهرتز مطالعه و بررسي مي‌كنند.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي، عظيم فرد با بیان این مطلب، گفت: در توافقنامه GE06 كه در سال 2006 در ژنو امضاء شد 120 كشور شامل كشورهاي مشترك‌المنافع، اروپائي، آفريقائي و عربي متعهد شدند تا ژوئيه سال 2015 پخش آنالوگ را به پخش ديجيتال تبديل كنند.
 
مديركل صدور پروانه سرويسهاي راديوئي با اشاره به اينكه ايران نيز از امضاءكنندگان اين توافقنامه است افزود: با توجه به امكان پخش ديجيتال چندين برنامه با كيفيت تلويزيوني در فضاي فركانسي استفاده شده براي پخش هر كانال آنالوگ، بخشهاي بزرگي از انتهاي باند فركانسي UHF پخش فراگير به صورت جهاني در دو مرحله به سرويسهاي راديوئي ديگري اختصاص يافته است.
 
وي اظهار كرد: تاكنون اغلب دولتها، تكه باند فركانسي 862-790 مگاهرتز و برخي دولتها تكه باند فركانسي 790-694 مگاهرتز را علاوه بر تكه باند فركانسي اول، از پخش فراگير تلويزيوني تخليه كرده و به كاربردهاي ارزشمند ديگري مانند شبكه‌هاي تلفن‌همراه به ويژه در مناطق كم‌جمعيت اختصاص داده‌اند.
 
وی با اشاره به برگزاري اجلاس بلندپايه كشورهاي مشترك‌المنافع در آذرماه درباره "چشم‌انداز آتي باند فركانسي790-694 مگاهرتز در باكو تصريح كرد: بسياري از كشورها، از جمله كشورهاي آسيا- اقيانوسيه، اين تكه باند فركانسي را به شبكه‌هاي ارتباطي ديگري اختصاص داده‌اند.
 
مديركل صدور پروانه سرويسهاي راديوئي رگولاتوري درباره وضعيت اين تكه باندها در كشورمان گفت: در حال حاضر تكه باندهاي فركانسي 790-694 مگاهرتز و 862-790 مگاهرتز در كشور در اختيار سازمان صدا و سيما است كه با اتمام دوره انتقال از پخش آنالوگ به پخش ديجيتال و تخليه به موقع اين باندهاي فركانسي، امكان استفاده از اين منبع ملي خدادادي براي ساير شبكه‌هاي مخابراتي راديوئي فراهم مي‌شود.

​​