تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

April 13, 2024
16:42 شنبه، 25ام فروردینماه 1403
کد خبر: 164217

هشدار مدیرعامل اسنپ نسبت به اثرات تورمی قطع سهمیه سوخت رانندگان تاکسی‌های اینترنتی

مدیرعامل «اسنپ» در واکنش به قطع سهمیه سوخت رانندگان تاکسی‌های اینترنتی نسبت به اثرات تورمی این اقدام هشدار داد.

به گزارش روابط‌عمومی اسنپ، «محمد خلج»، مدیرعامل اسنپ، در ارتباط با قطع سهمیه سوخت رانندگان تاکسی‌های اینترنتی گفت: «متأسفانه با وجود مصوبه‌ سال ۱۳۹۸، سهمیه‌ سوخت رانندگان تاکسی‌های اینترنتی از ابتدای سال ۱۴۰۲ قطع شده و کاربران راننده‌ اسنپ برخلاف حق قانونی‌شان، بیش از یک سال است که از دریافت سهمیه‌ سوخت محروم شده‌اند.»

او در این رابطه ادامه داد: «از آنجایی که کاربران راننده تاکسی‌های اینترنتی مانند رانندگان تاکسیرانی، متصدی حمل‌ونقل محسوب می‌شوند، براساس قانون مشمول دریافت امتیازهای این حوزه می‌شوند. دریافت سهمیه‌ سوخت بخش حمل‌ونقل عمومی ازجمله این امتیازها به شمار می‌رود و این سهمیه باید براساس میزان پیمایشی که کاربران راننده در ناوگان تاکسی‌های اینترنتی دارند، به آن‌ها تعلق بگیرد.»

خلج در اعتراض به این تصمیم گفت: «از سوی دیگر، کاربران راننده تاکسی‌های اینترنتی با چالش جمع‌آوری کارت‌های سوخت از جایگاه‌های سوختگیری مواجه هستند و این موضوع، قیمت تمام‌شده‌ بنزین را برای آن‌ها بالا می‌برد. این کاربران برای خدمت‌رسانی در بخش حمل‌ونقل نیاز به سوخت دارند و تصمیمات اخیر در رابطه با جمع‌آوری کارت‌های سوخت به‌شدت مشکل‌ساز خواهد شد.»

مدیرعامل اسنپ همچنین در مورد پیامدهای این تصمیم گفت:‌ «بهره‌مند نشدن رانندگان تاکسی‌های اینترنتی از سهمیه سوخت در کنار مشکلات سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت، تبعات زیادی به حمل‌ونقل درون‌شهری تحمیل می‌کند. به‌دلیل مشکلات مذکور، تمایل به فعالیت در کاربران راننده به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و این موضوع اثر منفی بر توازن عرضه و تقاضا و همچنین قیمت تمام‌شده‌ سفر می‌گذارد؛ بنابراین تبعات این تصمیم‌ها علاوه بر کاربران راننده اسنپ متوجه بیش از ۷۰ میلیون کاربر مسافر این سامانه نیز خواهد شد و اثر تورمی جدی در این حوزه خواهد داشت.»

او همچنین در مورد قطع سهمیه سوخت از اسفندماه ۱۴۰۱ گفت: «اسنپ به‌صورت ماهانه مسافت طی‌شده همه کاربران راننده را در سفرهای اسنپی به نهادهای مسئول ارائه می‌کند. با تجمیع گزارش‌ها و ارسال آن‌ به وزارت نفت، این وزارتخانه متولی تخصیص سهمیه سوخت به کاربران راننده تاکسی‌های اینترنتی است. متأسفانه از اسفندماه ۱۴۰۱، با وجود ارسال منظم گزارش‌ها و پیگیری‌های مکرر از سازمان‌های متولی، سهمیه سوخت به حساب کاربران راننده واریز نشده است.»

خلج اضافه کرد: «بررسی‌های انجام‌شده از سوی نهادهای مسئول روی شیوه محاسبه پیمایش کاربران راننده دقت بیش از ۹۹ درصدی آن را تأیید کرده است. این موضوع نشان‌ می‌دهد که برخلاف روش‌های آفلاین اختصاصِ سهمیه بنزین که با دقت بسیار پایین و اتلاف منابع بالا انجام می‌شود، در تاکسی‌های اینترنتی اختصاص سهمیه بنزین با دقت و بدون تضییع حقوق شهروندان انجام می‌شده است.»

مدیرعامل اسنپ گفت: «همچنان خود را موظف به تلاش برای احقاق حق کاربران راننده می‌دانیم و امیدواریم که در سریع‌ترین زمان ممکن از ارگان‌های متولی راهکار و پاسخ شفافی در این مورد دریافت کنیم.»

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.