فناوری اطلاعات

فیس‌بوک از پیام‌های خصوصی کاربران جاسوسی می‌کند

فیس‌بوک این روزها خود را مقابل پرونده‌های قضایی فراوان می‌بیند و در تازه‌ترین آن‌ها ادعا شده است که این شبکه اجتماعی بزرگ از پیام‌های خصوصی که بین کاربران رد و بدل می‌شود جاسوسی می‌کند و اطلاعات به‌دست آمده را در اختیار شرکت‌های تبلیغاتی و بازاریاب می‌گذارد.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این پرونده قضایی هم‌اکنون در دادگاه منطقه‌ای کالیفرنیای شمالی توسط "متئو کمپل"(Matthew Campbell) و "مایکل هورلی"(Michael Hurley) مطرح شده است.
 
در این پرونده از مقامات قضایی آمریکا خواسته شده است تا بررسی‌های لازم در این زمینه صورت گیرد و با استفاده از ابزارهای سنجش مشخص شود که فیس‌بوک با پیام‌های خصوصی مردم چه اقدامی انجام می‌دهد.
در تاریخ 31 دسامبر 2013 وکلای مربوط به دو پرونده مجزا که در این زمینه مطرح شده‌ است اعلام کردند که فیس‌بوک دو قانون مربوط به حفظ حریم شخصی کاربران را نقض کرده است.
 
گفته می‌شود که فیس‌بوک در این اقدامات به‌خصوص "قانون حفظ حریم شخصی در سیستم‌های ارتباطی" و "قانون تهاجم به حریم شخصی کاربران کالیفرنیا" را زیرپا گذاشته است.
 
کمپل و هورلی در ادعاهای خود به آگوست 2013 اشاره کرده‌اند که طی آن شرکت امنیتی High-Tech Bridge سوئیس نشان داد که فیس‌بوک از طریق آدرس‌های اینترنتی رد و بدل شده در پیام‌های خصوصی آن‌ها را بدون اطلاع کاربر اسکن می‌کند.

​​