رگولاتوری

مراکز جدید مانیتورینگ فضای فرکانسی افتتاح شد

11 مرکز مانیتورینگ و جهت‌یاب فضای فرکانسی کشور امروز دوشنبه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در قزوین و به صورت همزمان در سایر نقاط کشور افتتاح شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، مراکز مانیتورینگ فضای فرکانسی کشور با هدف رفع تداخلات فرکانسی و نظات در فضای فرکانسی، بازرسی شبکه های رادیویی و اعمال قوانین و مقررات برای استفاده از بی‌سیم های مجاز در شبکه ارتباطی کشور توسط محمود واعظی افتتاح شد.
 
این پروژه در دهه فجر امسال در 11 سایت مانیتورینگ و 6 سایت جهت‌یاب در شمال غرب کشور در قزوین، جلفا، علی‌آباد قزوین(تاکستان)، میانه، تبریز، اصفهان، یزد، مراغه، ارومیه، زنجان، زاهدان و خرمشهر به بهره‌برداری رسید. با افتتاح این پروژه تعداد ایستگاه های ثابت مانیتورینگ کشور از 20 ایستگاه به 37 ایستگاه افزایش یافت و 290 هزار و 450 کیلومتر مربع از مساحت کشور تحت پوشش این ایستگاه های مانیتورینگ فضای فرکانسی قرار گرفت.
 
در این مراسم محمود واعظی با اشاره به وضعیت ICT کشور و لزوم توسعه زیرساخت ها برای فعالیت های الکترونیکی گفت: باید بتوانیم بنیه تولید و پژوهش را در این حوزه تقویت کنیم و به خودکفایی برسیم. هم اکنون خدمات‌رسانی به مردم در شأن ملت ایران نیست و باید در این حوزه اقدامات توسعه ای انجام بگیرد.
 
وی رتبه ایران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را در دنیا 101 و در منطقه 16 عنوان کرد و گفت: باید تا پایان دولت در این حوزه به رتبه اول یا دوم منطقه برسیم.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر توسعه متوازن در مناطق محروم و روستایی تصریح کرد: هم اکنون در استان قزوین 853 روستا تحت پوشش شبکه ارتباطات قرار دارد و امروز نیز 22 روستا در این پروژه افتتاح خواهد شد و هفت روستا نیز در آینده نزدیک به شبکه ارتباطات متصل می شود. در زمینه اینترنت نیز 68 روستا دارای پوشش اینترنت هستند که تا پایان امسال 104 روستا نیز در این استان تحت پوشش اینترنت قرار می گیرند.
 
واعظی از راه اندازی دو پروژه فیبر نوری با ظرفیت بالا در قزوین- کرج تا پایان امسال و نیز فیبر نوری قزوین- رشت تا پایان خرداد 93 خبر داد و خاطر نشان کرد: پهنای باند اینترنت نیز تا پایان سال به 150 گیگا بیت در ثانیه خواهد رسید.
 

​​