تلفن همراه

سیم‌کارتهای همراه اول بالاخره کجا تولید می‌شوند؟!

چندی پیش شرکتی داخلی از تولید سیم‌کارت و کارتهای اعتباری در داخل کشور خبر داد و در برخی رسانه‌ها از این شرکت به عنوان اولین تولیدکننده سیم‌کارت در داخل کشور یاد شد. پس از مدتی رئیس هیات مدیره مخابرات نیز صحبتهایی در این زمینه مطرح کرد که شرکت صاایران نسبت به این اظهارات واکنش نشان داده است.
 
به گزارش ایسنا، در متن نامه‌ای که از سوی شرکت صاایران خطاب به رئیس هیات مدیره مخابرات نوشته شده و در اختیار رسانه‌های کشور قرار گرفته آمده است:«اخیرا مصاحبه‌ای از جنابعالی در برخی خبرگزاری‌ها منتشر شد مبنی بر این که با راه اندازی واحد تازه تاسیس تولید کارت‌های اعتباری و سیم‌کارت در کشور خرید سیم کارت توسط شرکت مخابرات ایران داخلی شده است با توجه به همکاری دیرینه آن شرکت محترم با مجموعه صاایران در حوزه‌های مختلف از جمله تولید کارت‌های اعتباری و سیم‌کارت، عنایت به نکات زیر سبب مزید امتنان خواهد بود.
 
این شرکت تولید انبوه کارت تلفن را از سال 1373 در شیراز آغاز کرده و در چندین مرحله نسبت به روز رسانی خط تولید اقدام کرد به گونه‌ای که تاکنون نزدیک به 400 میلیون عدد کارت تلفن برای شرکت مخابرات تولید کرده است.
 
شرکت صنایع قطعات الکترونیک ایران تنها تولیدکننده میکروماژول (قسمت طلایی رنگ حاوی تراشه) در کشور با ظرفیت بالغ بر سه میلیون میکروماژول در ماه است.
 
این شرکت تولید داخلی سیم کارت را از سال 81 با تحویل یک میلیون عدد سیم کارت به شرکت مخابرات آغاز کرد و در آخرین قرارداد خود در سال جاری و تاکنون بالغ بر چهار میلیون عدد سیم‌کارت جاوا به شرکت همراه اول تحویل داده است همچنین بالغ بر 500 هزار عدد سیم کارت WLL تولید و به آن شرکت محترم تحویل داده است.
 
این شرکت در ادامه توضیحات خود به فعالیتهایش در سایر حوزه ها نیز اشاره کرده و آورده است: شرکت صاایران از سال 1385 تاکنون بالغ بر 40 میلیون عدد کارت سوخت را تولید و به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تحویل داده است همچنین تولید نسل جدید کارت‌های سوخت مبتنی بر جاوا از سال 1391 توسط این شرکت صورت می گیرد.
 
شرکت صنایع قطعات الکترونیک ایران از سال 1385 تاکنون بالغ بر 1.5 میلیون کارت هوشمند حکمت نیروهای مسلح تولید کرده و درحال حاضر تولید نسل جدید این کارت‌ها که مبتنی بر جاوا است در دستور کار این شرکت قرار دارد.
 
در حوزه کارت مغناطیسی این شرکت بالغ بر 350 میلیون بلیت مغناطیسی و 10 میلیون کارت بانکی را در شیراز تولید کرده است.
 
شرکت صنایع قطعات الکترونیک ایران، اولین صادرکننده کارت تلفن و سیم کارت بوده و تجربه صادرات نزدیک به دو میلیون عدد کارت تلفن و سیم کارت را در کارنامه خود دارد.
 
در سال 1391 پروژه بومی سازی کارت ملی هوشمند که در معاونت محترم و فن‌آوری ریاست جمهوری به عنوان پروژه مهر ماندگار تعریف شده با مدیریت این شرکت به عنوان تنها متولی رسمی بومی سازی اجزا کارت ملی هوشمند در کشور (تراشه، سیستم عامل، بدنه و ...) و با بهره گیری از توانمندی‌های داخلی در حال انجام است. در پایان از آن برادر بزرگوار جهت بازدید از توانمندی‌های این شرکت دعوت به عمل می‌آید.»
 
به گزارش ایسنا، اواخر دی ماه امسال مدیر عامل شرکتی تحت عنوان رسام نگار جاوید در مراسم افتتاحیه رسمی این شرکت خبر داد: این شرکت متعهد شده است تا پایان امسال پنج میلیون سیم‌کارت جدید را برای اپراتور اول تولید کند و تا پایان سال آینده 20 میلیون سیم‌کارت دیگر را به مجموعه همراه اول واگذار کند.
 
این شرکت بنا بر اعلام مدیرانش قرار است در زمینه تولید کارت‌های هوشمند از جمله کارتهای شناسایی، کارت سوخت، سیم کارت و ... فعالیت کند. در این مجموعه چاپ و بسته بندی قبوض همراه اول نیز صورت می‌گیرد.

​​