فناوری اطلاعات

کسب و کارهای اینترنتی باید گواهی امنیت بگیرند

منبع: ITmen
مرکز توسعه تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت با آزمايشگاه امنيت ايريانا برای تست و تایید امنیت کسب و کارهای اینترنتی تفاهم‌نامه امضا کرد.
 
براساس این تفاهم‌نامه گواهی امنیت آزمایشگاه ایریانا به عنوان گواهی معتبر و قابل قبول مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، پس از انجام تست‌های لازم به کسب و کارهای متقاضی ارایه می‌شود.
براساس گزارش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، يکي از مواردي که همواره در حوزه تجارت الکترونيکي مورد توجه بوده است بحث امنيت اطلاعات است. از ديد مالکان کسب و کارهاي اينترنتي، نفوذ ناپذیری سايت، جلوگیری از دزدي و خرابکاري و حفاظت از اطلاعات خصوصي مشتريان اهمیت دارد. از سويی از نظر مشتريان کسب و کارهاي اينترنتي اطمينان از امن بودن سايت و سرقت نشدن اطلاعات خصوصي و بانکي آنها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. 
در حوزه تجارت الکترونيکي کسب و کارها براي اطمينان بخشي به مشتريان از واسط‌هاي تخصصي استفاده مي‌کنند تا اين واسطه‌ها امنيت اطلاعات سايت را براي کسب و کارها و مشتريان تاييد کنند. با رشد فضاي تجارت الکترونيکي در ايران و لزوم توجه به امنيت کسب وکارهاي اينترنتي، مرکز توسعه تجارت الکترونيکي وزارت صنعت با آزمايشگاه امنيت ايريانا تفاهم نامه‌اي را منعقد کرد.
در حال حاضر نيازمندي‌هاي کار امنيت به آزمايشگاه اعلام شده و آزمايشگاه در حال تست‌هاي اوليه در اين حوزه است تا پس از تاييد نتايج تست، گواهي امنيتي اين شرکت به کسب وکارهاي اينترنتي متقاضي معرفي شود.
 
 ابلاغ قانون تعیین تعرفه‌های خدمات مرکز توسعه تجارت
براساس خبر دیگری از این مرکز، قانون تعیین تعرفه‌های خدمات مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده با امضای رییس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.
 قانون تعیین تعرفه‌های خدمات مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان رسیده با امضای رییس جمهور برای اجرا  ابلاغ شد.
حسن روحانی رییس جمهور در نامه‌ای به وزارت صنعت و وزارت ارتباطات نوشت: در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «قانون تعیین تعرفه‌های خدمات مرکز توسعه تجارت الکترونیکی» که در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ بیستم خرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و سه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 4 تیرماه به تایید شورای نگهبان رسیده جهت اجرا ابلاغ می‌شود.
براساس این قانون به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اجازه داده می‌شود نسبت به وصول بهای خدماتی که به متقاضیان ارایه می‌دهد، اقدام کرده و وجوه حاصل را به خزانه‌داری کل‌کشور واریز کند.
انواع خدمات مرکز یادشده و تعرفه هر یک از آنها بنا به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می‌رسد.
 
 توسعه تجارت الکترونیکی با همراهی دانش‌آموزان
خبر دیگر از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی این که در راستاي نهادينه‌سازي فرهنگ استفاده از تجارت الكترونيكي و كاربردهاي مختلف آن به شكل پايه‌اي در سطح جامعه، مركز توسعه تجارت الكترونيكي با همكاري سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي وزارت آموزش و پرورش در حال انعقاد تفاهم‌نامه همكاري است. 
براين اساس مقرر است با استفاده از ظرفيت‌هاي مختلف این سازمان، براي دانش آموزان مقاطع مختلف تحصيلي آموزش‌هاي پايه‌اي و كاربردي تجارت الكترونيكي در قالب محتوا براي كتب درسي، مجلات رشد، شبكه ملي رشد، جشنواره فيلم رشد و نرم‌افزارها و بسته‌هاي آموزشي در طي سال جاري و سال‌هاي آتي تهيه و در اختيار مدارس سراسر كشور قرار گيرد.

​​