تلفن همراه

هشدار در مورد نقض گسترده حریم شخصی از طریق برنامه‌های همراه

یک بررسی جهانی 1200 برنامه پرطرفدار همراه ثابت کرده که از این طریق می‌توان به طور گسترده حریم شخصی کاربران را نقض کرد.
 
 
به نقل از سیو-تودی بررسی مذکور که توسط یک گروه بین المللی بررسی حریم شخصی و با همکاری مقامات مربوطه در 19 کشور جهان صورت گرفته، نشان می دهد که کاربران باید برای استفاده از این نوع برنامه ها و نصبشان بر روی گوشی و تبلت کاملا دقت کنند.
 
تحقیق یاد شده که توسط Global Privacy Enforcement Network صورت گرفته ثابت می کند تقریبا 60 درصد از برنامه های همراه مورد بررسی حتی قبل از دانلود هم غیرقابل اعتماد هستند. چون هیچ اطلاعاتی در مورد رفتار، نحوه عملکرد و داده هایی که از طریق آنها به کاربران ثالث منتقل می شود درج نگردیده است. در واقع سطح دسترسی این برنامه ها در صورت نصب بر روی گوشی ها مشخص نیست.
 
در برخی موارد هم برای دسترسی به این اطلاعات باید به وب سایت هایی مراجعه کرد که مطالعه نوشته های ریز آنها بر روی نمایشگر کوچک گوشی بسیار دشوار است.
 
گاهی اوقات هم کاربران به صفحاتی در شبکه های اجتماعی هدایت شده و از آنها خواسته می شود برای مشاهده اطلاعات وارد آنها شوند و گاهی هم این صفحات حاوی هیچ داده ای نیستند. 30 درصد از این برنامه ها هم حاوی هیچ اطلاعاتی در مورد سیاست های حریم شخصی نیستند.
 
75 درصد از این برنامه ها خواستار دسترسی به یک یا دو قلم از اطلاعات کاربر مانند موقعیت مکانی، شناسه گوشی یا دسترسی به دیگر حساب های کاربر و حتی دوربین گوشی هستند. 31 درصد از این برنامه ها برای تسهیل و بهبود عملکرد هیچ احتیاجی به سطح دسترسی های درخواست شده ندارند. جالب اینکه در اکثر این برنامه ها مشخص نمی شود چه لزومی به دسترسی به این سطح از داده هاست و از آنها برای چه کاری استفاده می شود.
 
 

​​