اینترنت و شبکه

بازار فناوری‌های داده‌های کلان تا سال ۲۰۱۸ از مرز ۴۱ میلیارد دلار خواهد گذشت

منبع: همکاران سیستم
موسسه پژوهشی داده‌های بین‌المللی (IDC) پیش‌بینی کرده است بازار جهانی خدمات و فناوری داده‌های کلان (big data) تا سال ۲۰۱۸ از مرز ۴۱ میلیارد دلار بگذرد.
به گزارش IDC، بازار جهانی خدمات و فناوری‌های داده‌های کلان تا سال ۲۰۱۸ به طور متوسط سالانه ۲۶.۴ درصد رشد خواهد داشت و در پایان این سال به ۴۱.۵ میلیارد دلار خواهد رسید. اگر پیش‌بینی تحلیل‌گران آی‌دی‌سی تحقق یابد، نرخ رشد این بازار تقریباً شش برابر نرخ رشد بازار فناوری‌های اطلاعاتی خواهد بود. با این همه پژوهشگران این موسسه تاکید کرده‌اند که بخش محصولات مصرفی این بازار در پنج سال آینده روندی کاهشی به خود خواهد گرفت.
 
بر اساس برآوردهای IDC، بخش زیرساخت‌های مربوط به فناوری داده‌های کلان در سال ۲۰۱۸ بیشترین سهم این بازار را از آن خود خواهد کرد. انتظار می‌رود زیرساخت‌های داده‌های کلان تا پایان امسال ۴۸.۲ درصد از کل این بازار را به خود اختصاص دهد. این موسسه همچنین اعلام کرده است علیرغم اینکه آمریکا از نظر سرمایه‌گذاری در این بازار پیشتاز خواهد بود، کشورهای خاورمیانه، اروپا، آفریقا و کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام (به‌جز ژاپن) نیز رشد پرشتابی را در این بازار تجربه خواهند کرد. برآوردهای IDC حاکی از این است که این ۴۵ درصد از هزینه‌کردهای صورت گرفته در بازار زیرساخت‌ها، نرم‌افزارها و خدمات داده‌های کلان به این گروه از کشورها تعلق خواهد داشت.
 
کارشناسان معتقدند فناوری داده‌های کلان رفته‌رفته کسب و کارها در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار خواهد داد و این روند در نهایت باعث خواهد شد بازار این فناوری‌ها از حالت نوظهوری به حالت اشباع برسد.

​​