رسانه‌های اجتماعی

آیا «اِلو» می‌تواند نان «فیس‌بوک» راآجر کند؟

فارنت: وب‌سایت تازه‌تاسیس «شبکه اجتماعی اِلو» درحالی‌که در هفته پیش رتبه‌اش 100 هزار بود، اما حالا تنها پس از گذشت یک هفته، به کمتر از 6 هزار رسیده یعنی 25 هزار عضو جدید در هر ساعت. 
یک رشد شگفت‌انگیز برای یک شبکه اجتماعیِ تازه‌وارد و البته از آن‌طرف هم یک تهدید جدی و کاهش شدید ترافیک برای فیس‌بوک. شعار «اِلو» این است: «ساده، زیبا، عاری از هرگونه آگهی و تبلیغات» و در توضیحش نوشته‌اند:هیچ تبلیغاتی در کار نیست، هیچ داده‌کاوی انجام نمی‌شود، هیچ الگوریتمی طراحی نشده که تعیین کند شما چه ببینید، هیچ «نگاهِ ابزاری به کاربران» هم در کار نیست. «اِلو» یک مرامنامه دارد که به‌صورت یک اطلاعیه در صفحه اولش آورده شده است و باید آن را بپذیرید تا برادری‌تان را ثابت کنید: شبکه اجتماعی‌تان توسط «تبلیغاتچی‌ها» تصرف شده است. هر مطلبی که به اشتراک می‌گذارید، با هر که رفیق می‌شوید یا هر لینکی که دنبال می‌کنید، ذخیره و رصد می‌شود و به اطلاعات تبدیل می‌کنند. تبلیغاتچی‌ها اطلاعاتی را که از شما ضبط شده می‌خرند تا تبلیغات بیشتری برایتان نمایش دهند. شما به کالایی تبدیل ‌شده‌اید که خریدوفروش می‌شود. ایمان ‌داریم که راه بهتری هم هست. ما جسارتش را داریم. به زیبایی، سادگی و شفافیت معتقدیم. باورمان این است «آنها که می‌سازند» و «آنانی که استفاده می‌کنند»، شریک و همکار هستند. ما معتقدیم که یک شبکه اجتماعی می‌تواند ابزاری باشد برای توانمندسازیِ کاربرانش نه اینکه وسیله‌ای شود برای فریفتن، ناپاکی و نادرستی مالکانش. یک شبکه اجتماعی می‌تواند مکانی باشد برای ارتباط، آفریدن و ساختن زندگی بهتر.
 
 
شما کالا نیستید!
اگر دکمه «موافقم» را در پایان مرامنامه بفشارید، در لیست انتظار برای دریافت دعوت‌نامه «اِلو» قرار می‌گیرید؛ اگر هم گزینه «مخالفم» را انتخاب کنید، مصداق عینی «خلایق هر چه لایق» برایتان رخ می‌دهد و به فیس‌بوک هدایت می‌شوید! سایت در مرحله آزمایشی است و فقط با دعوت‌نامه می‌توانید عضو شوید. هر کاربر می‌تواند برای 25 نفر دعوت‌نامه بفرستد که البته در نسخه نهایی، نیازی به دعوت‌نامه نیست و کاملا عمومی و فراگیر خواهد بود.
 
 
از «اِلو» خوشتان آمد؟ حالا دعوت‌نامه لازم دارید
در همان صفحه اول، درخواست دعوت‌نامه بدهید و ایمیلتان را وارد کنید، به‌زودی برایتان ارسال خواهد شد. گرچه نسبت به یک ایده تجاری و بازاری، یک مقدار کُند به نظر می‌رسد ولی در نظر بگیرید که اگر فقط یک‌میلیون کاربر ناراضی در فیس‌بوک وجود داشته باشد، چه سیل عظیمی به‌سوی این شبکه اجتماعی کوچک که توسط یک تیم 7 نفره راه افتاده، سرازیر خواهد شد.
 

​​