تلفن همراه

ابزارهای اینترنتی درآمد اپراتورهای جهان را 14 میلیارد دلار کاهش دادند

گزارش جدید منتشر شده از سوی مرکز تحقیقاتی Juniper نشان می‌دهد که ابزارهای اینترنتی ارایه‌کننده خدمات پیام‌رسان از جمله WhatsApp، فیس‌بوک و Skype باعث خواهند شد طی سال 2014 میلادی از درآمد اپراتورهای تلفن‌همراه در جهان 14 میلیارد دلار کاسته شود.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این رقم نشان می‌دهد که ابزارهای ارتباطی اینترنتی طی یک سال گذشته باعث شده‌اند میزان کاهش درآمدهای اوپراتورها 26 درصد بیشتر شود و محبوبیت این قبیل ابزارها نزد کاربران جهانی افزایش یابد.

مرکز تحقیقاتی Juniper در گزارش خود اعلام کرده است که در برخی بازارها از جمله ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا درآمدها شرکت‌های عرضه‌کننده خدمات تلفن‌همراه از سرویس‌های صوتی به کمتر از 60 درصد ارزش آن در 5 سال گذشته رسیده است.

گفته می‌شود که سرویس‌های پیام فوری(IM)، خدمات صوتی مبتنی بر اینترنت(VoIP) و راهکارهای مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین عامل در کاهش قابل ملاحظه درآمد شرکت‌های مخابراتی بوده‌اند و محبوبیت آن‌ها همچنان رو به افزایش است.

کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که طی 3 سال آینده میانگین هزینه استفاده از خدمات داده‌ای تحت شبکه‌های مخابراتی رشد 3 برابری را تجربه کند. همچنین، به‌کارگیری سیستم‌های کارکرد شبکه‌ای مجازی(NFV) باعث خواهد شد اپراتورهای مخابراتی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند و وابستگی‌های سخت‌افزاری آن‌ها به زیرساخت‌های مخابراتی کاهش یابد.


​​