بازار سرمایه

زیرساخت ۲۱۲ میلیارد تومان سود به دولت می‌رساند

شرکت زیرساخت باید 89درصد سود سال آینده دولت از محل بنگاه‌های دولتی ICT را تامین کند

منبع: تسنیم
بنگاه‌های دولتی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سال اینده سودی قریب به ۲۲۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به دولت می‌پردازند که ۸۹ درصد از ان برعهده شرکت ارتباطات زیرساخت متولی تامین پهنای باند اینترنت است.
 
 
بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله بخش‌های سودده به شمار می‌رود که بخش خصوصی رغبت سرمایه‌گذاری در این بخش را دارد؛ با این وجود فعالیت بخش دولتی در حوزه فناوری اطلاعات از سال‌های گذشته به منظور انجام وظایف حاکمیتی دولت یا با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده برای بخش خصوصی که ناشی از ایجاد برخی انحصارات دولتی در این نوع فعالیت‌ها بود، شکل گرفته است.
 
بسیاری از شرکت‌های دولتی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مسوول انجام فعالیت‌هایی هستند که بخش خصوصی کشور رغبت بسیاری برای انجام آنها دارد و عملکرد بهتری نیز می‌تواند داشته باشد.
 
عملکرد مالی این شرکت‌ها که در دو بخش صنعت تولید تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات و خدمات و کاربردهای فناوری اطلاعات فعال هستند، به شرح جدول امده در گزارش است. همانطور که مشخص است، مجموع 50 درصد سود ویژه‌ای که این شرکت‌ها به دولت می‌پردازند 157 میلیارد و 714 میلیون و 600 هزار تومان است که این رقم نسبت به سال جاری (1393)، رشد 43 درصدی را نشان می‌دهد. بیشترین سود پیش‌بینی شده در لایحه بودجه 94 همچون سالیان پیش مربوط به شرکت ارتباطات زیرساخت است. شرکت ارتباطات زیرساخت به تنهایی 89 درصد سود ویژه شرکت‌های دولتی فناوری اطلاعات و ارتباطات را نصیب دولت می‌سازد.
 
بخش قابل توجهی از این درامد حاصل فروش پهنای باند با قیمت چند ده برابری به مصرف کنندگان است که مرکز پژوهش‌های مجلس این موضوع را ناشی از انحصار در تامین پهنای باند اینترنت بین‌الملل دانسته است.
 
نحوه اعمال حاکمیت در بخش‌هایی نظیر تامین پهنای باند اینترنت بین‌الملل نیازمند بازنگری است زیرا شرکت‌های خصوصی در این بخش امادگی ارایه این خدمات را با اعمال کمترین هزینه سربار برای مصرف کنندگان دارند.

​​