بازار سرمایه

ارزش بازار جهانی IT امسال به 3.8 تریلیون دلار می‌رسد

مرکز تحقیقاتی گارتنر در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که ارزش بازار جهانی فناوری اطلاعات در سال 2015 میلادی به بیش از 3.8 تریلیون دلار می‌رسد تا این بازار رشد 2.4 درصدی نسبت به سال 2014 میلادی را تجربه کند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در حالی که دورنمای بازار جهانی IT سیر صعودی را نشان می‌دهد، گارتنر توضیح داد که گزارش کنونی نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی آن تغییر کرده است و پیش از این احتمال می‌رفت بازار جهانی فناوری اطلاعات در سال 2015 میلادی رشد 3.8 درصدی را تجربه کند.

مرکز تحقیقاتی گارتنر گفت که مهم‌ترین دلیل برای کاهش رشد بازار جهانی فناوری مربوط به افزایش ارزش دلار می‌شود که و البته کاهش عرضه جهانی دستگاه‌های الکترونیکی، خدمات IT و سرویس‌های مخابراتی هم در این زمینه اثرگذار است.

گارتنر اعلام کرد که در سال جدید رشد فروش دستگاه‌های الکترونیکی در بازار جهانی با کاهش 1.3 درصدی نسبت به 2014 به رقم 5.1 درصد می‌رسد و بازار جهانی گوشی‌های هوشمند به دو بخش دستگاه‌های پیشرفته و معمولی تقسیم می‌شود.

این مرکز تحقیقاتی همچنین توضیح داد که ارزش بازار مراکز داده در سال 2014 میلادی 143 میلیارد دلار برآورد شده است که این رقم نسبت به سال 2014 میلادی 1.8 درصد کمتر است.

بخش ابزارهای ارتباطی سازمانی و تجهیزات شبکه‌ای سازمانی در این سال رشد میابد و ارزش بازار نرم‌افزارهای سازمانی با رشد 5.5 درصدی نسبت به سال قبل به 335 میلیارد دلار می‌رسد.


​​