فناوری اطلاعات

25 میلیارد وسیله در جهان به اینترنت متصلند/آسیب‌پذیری امنیتی 70 درصد اینترنت اشیا

منبع: فارس
از نظر کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا با همه گیر شدن اینترنت اشیا امنیت و حریم شخصی افراد بیش از گذشته در معرض خطر قرار می‌گیرد.
بر اساس گزارش تازه این نهاد صاحبان مشاغل باید اقدامات مفصلی را به منظور حفاظت از حریم شخصی و امنیت شهروندان آمریکایی در این شرایط انجام دهند.
بر اساس گزارش این کمیسیون هم اکنون 25 میلیارد وسیله مختلف در جهان به اینترنت متصل هستند و با استفاده از امکانات ارتباطی و حسگرهای خود به جمع آوری اطلاعات می پردازند. این اطلاعات بر روی اینترنت و در فضای مجازی به سادگی قابل دسترس است.
 
با گسترش اینترنت اشیا و افزایش تعداد وسایل متصل به اینترنت که تقریبا همه چیز را شامل می شود، جهان به شدت دگرگون شده و شاهد ابداع روش های جدیدی برای افزایش بهداشت و درمان، کنترل وضعیت سلامت، ارتقای امنیت بزرگراه ها، هوشمند سازی منازل و خودروها و محل های کار و ... خواهیم بود.
 
اما از این طریق جمع آوری جزئی ترین اطلاعات در مورد اشخاص هم ساده تر شده و این اطلاعات به سادگی ممکن است به دست هکرها و کلاهبرداران اینترنتی بیفتد. در چنین شرایطی جبران تخریب های وارده بسیار دشوار و حتی ناممکن است چون با جان انسان ها ارتباط پیدا می کند و لذا شرکت های فناوری و دیگر کسب و کارها باید چارچوب های امنیتی خاصی را از هم اکنون تعریف کنند.
 
بر اساس بررسی های واحد تحقیقات شرکت اچ پی 70 درصد از محصولات سازگار با اینترنت اشیا دارای آسیب پذیری های امنیتی جدی هستند و اطلاع رسانی و ارائه آموزش های عمومی در این زمینه اهمیت فراوانی دارد.
 
جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به سرویس ها وسیستم ها و طراحی یک برنامه عمل جامع برای مقابله با مشکلات احتمالی بخش دیگری از توصیه های کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا در این زمینه است.

​​