سیستم‌عامل و نرم‌افزار

افزایش استفاده از نرم‌‏افزارهای منبع باز در میان کسب و کارها

منبع: همکاران سیستم
نتایج یک مطالعه نشان می‏‌دهد بخش زیادی از کسب و کارها به استفاده از نرم‏‌افزارهای منبع باز (OSS) روی آورده‌‏اند.
 
به گزارش وب‏سایت zdnet، دو شرکت Black Duck Software و North Bridge در مطالعه‌‏ای دریافته‏‌اند که حدود ۷۸ درصد از کسب و کارهای تجاری از نرم‌‏افزارهای منبع باز استفاده می‌‏کنند، اما مدیریت مناسبی بر آنها اعمال نمی‌‏کنند. 
Black Duck Software یک شرکت عرضه‌‏کننده راهکارها و ابزارهای منبع باز است و North Bridge نیز یک شرکت سرمایه‏‌گذاری است. این دو شرکت در مطالعه سالانه خود که «پیمایش آینده منبع‌‏بازها» نام دارد به کسب و کارها توصیه کرده‌‏اند همانقدر که در استفاده از این راهکارها جدی هستند، برای مدیریت مناسب آنها نیز جدیت به خرج دهند.
 
در این مطالعه ۷۸ درصد از پاسخگویان گفته‏‌اند شرکت متبوع آنها از راهکارهای منبع باز استفاده می‏‌کند. ۶۶ درصد نیز گفته‌‏اند شرکت آنها برای مشتریان خود نرم‏افزارهای منبع باز عرضه می‏‌کند. این آمار ارقام در مقایسه با سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است. پژوهشگران همچنین دریافته‏‌اند میزان مشارکت شرکت‏‌ها در توسعه طرح‌‏های منبع باز از ۵۰ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۶۴ درصد در حال حاضر افزایش یافته است. حدود ۶۶ درصد از کسب و کارها گفته‏‌اند نرم‏‌افزارهای منبع باز به یکی از مهم‌ترین اولویت‏‌های آنها تبدیل شده است که قبل از هر گزینه دیگری، ابتدا به آن فکر می‏‌کنند.
 
امنیت بالا، ارتقای بهتر و کاربری آسان  از مهم‌ترین دلایل کسب و کارها برای استفاده از نرم‌‏افزارهای منبع باز عنوان شده است. یافته نگران‏‌کننده این مطالعه از نظر پژوهشگران اما در اینجاست که درصد کمی از کسب و کارها راهبرد و سیاست رسمی مشخصی برای مدیریت و استفاده از نرم‌‏افزارهای منبع باز دارند. در این مطالعه فقط ۲۷ درصد پاسخگویان گفته‌‏اند شرکت متبوع آنها دارای چنین سیاست و راهبردی است.

​​