رسانه‌های اجتماعی

فیسبوک شرکت های ارائه دهنده اینترنت را برای واقعیت مجازی آماده می کند

منبع: دیجیاتو
فیسبوک امروز از راه اندازی پروژه ای به نام Telecom Infra خبر داد که در واقع ائتلافی از ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی و شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی است و قرار شده روی چالش های مهندسی ارائه ویدئوهای با کیفیت بالا و واقعیت مجازی کار کنند.
 
این گروه 30 عضو اولیه دارد که شرکت هایی نظیر تی-موبایل، نوکیا و اینتل را در بر می گیرند. Telecom Infra در واقع از روی پروژه Open Compute مدلسازی شده است که در سال 2011 میلادی توسط فیسبوک و برای اشتراک گذاری طرح مربوط به محصولات دیتاسنتری آغاز گردید و ارتباط تنگاتنگی هم با طرح Internet.org فیسبوک دارد که قرار است ارتباط اینترنت را برای مناطق روستایی و کشورهای در حال توسعه فراهم نماید.
 
جی پاتریک رئیس واحد مهندسی و زیرساخت های جهانی فیسبوک در مطلبی اینطور نوشته است: همه روزه بر شمار افراد و دستگاه های متصل به اینترنت در سرتاسر دنیا اضافه می گردد و در نتیجه اشتراک گذاری تجربیات مملو از داده نظیر ویدئو و واقعیت مجازی نیز ساده تر می گردد. از همین رو ایجاد انطباق میان تقاضا و زیرساخت های مخابراتی کنونی به چالشی بزرگ بدل شده است چراکه این زیرساخت ها با سرعت مطرح شدن نیاز کاربران همخوانی ندارند.
 
شرکت های فعال در زمینه تکنولوژی که در پروژه Telecom Infra مشارکت دارند  و همچنین تولید کنندگان سخت افزار قرار است همکاری های تازه ای را با یکدیگر آغاز نموده و طرح های خود را برای محصولاتی نظیر رادیوهای وایرلس و فیبرهای نوری ارائه دهند تا مدیریت، ذخیره سازی و ارائه داده ها برایشان ساده شود و همزمان شرکت های مخابراتی نیز از آن طرح ها استفاده نمایند.
 
این مساله مزیت های قابل توجهی را از باب هزینه و بهره وری برای مناطق روستایی و شهری به ارمغان خواهد آورد. این گروه همچنین قرار است که روی توسعه شبکه های 5G کار کنند.
 
گفتنی است با توجه به سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری فیسبوک برای خرید آکیلس در سال 2014، این شرکت بیشترین نفع مالی را از موفقیت واقعیت مجازی خواهد برد. کمپانی مورد بحث همچنین یکی از معدود نام هایی است که قادر است کل صنعت را در قالب طرح هایی نظیر TIP در یک جا گرد هم آورد.
 
و البته روشن است که تمامی اینها فقط و فقط به نفع فیسبوک خواهند بود چراکه هر کاربر جدید بهره مند از ارتباط اینترنتی پر سرعت عضو تازه ای برای این شبکه اجتماعی محسوب می گردد.
 
فیسبوک اعلام کرده، تمامی شرکت های علاقمند می توانند به این طرح ملحق شوند و حتی وبسایتی با دامنه Telecominfraproject.com راه اندازی کرده است تا اعضا و افراد علاقمند بتوانند روند پیشرفت پروژه را مشاهده نمایند.

​​