فناوری اطلاعات

سامسونگ و آزمایش اولیه چیپست اگزینوس 8895 با فرکانس 4 گیگاهرتز و مصرف انرژی پایین

منبع: دیجیاتو
سامسونگ در حال آزمایش نسل بعدی چیپست های موبایلش با نام Exynos 8895 است و ظاهراً قصد دارد جهشی عظیم در صنعت پردازش موبایلی ایجاد نماید.
 
همان طور که می دانید، اگزینوس 7420 که در نوت 5 استفاده شده و اگزینوس 8890 که در نوت 7 به کار رفته، هر دو بر اساس معماری 14 نانومتری ساخته شده اند، اما ظاهراً نسخه 8895 سری چیپست های یاد شده، آغازگر نسل جدید مبتنی بر معماری 10 نانومتری خواهد بود.
 
به گزارش منابع خبری، نسل بعدی تراشه های مجتمع سامسونگ علاوه بر افزایش قابل توجه قدرت پردازش و عملکرد، کاهش شگرفی را در مصرف انرژی به همراه خواهد داشت. یکی از منابع آگاه در این زمینه می گوید کمپانی کره ای مورد بحث در حال آزمون هسته های پردازشی اختصاصی با فرکانس فوق العاده 4 گیگاهرتز است، ضمن اینکه کلاک نهایی هسته های کورتکس A53 در معماری big-little به حداقل 2.7 گیگاهرتز خواهد رسید.
 
این فرکانس کاری حدوداً 30 درصد افزایش را نسبت به نسل قبلی یعنی اگزینوس 8890 نشان می دهد که روی حداکثر کلاک 3 گیگاهرتز تنظیم شده. البته این اعداد صرفاً به معنای بیشینه سرعت عملکرد هستند، و مقدار آن در محصول نهایی احتمالاً در سطح پایین تری محدود خواهد شد.
 
با این تفاسیر، ظاهراً سامسونگ قصد دارد به جهانیان نشان دهد که حتی در معماری 10 نانومتری نیز می توان به قدرت پردازش قابل توجه در کنار مصرف پایین انرژی دست یافت.
 
البته همان طور که می دانید، یکی از مشکلات موجود در چیپست های قدرتمند کنونی هنگام افزایش فرکانس کاری پردازنده، تولید حرارت بسیار زیاد آنهاست که این موضوع بارها کمپانی کوالکام را با مشکلاتی مواجه ساخته، حال باید دید راهکار کره ای ها برای غلبه بر این چالش چه خواهد بود.
 
به گفته منبع خبری فوق، مصرف انرژی هسته های 4 گیگاهرتزی اگزینوس 8895 تقریباً برابر با مصرف پردازنده های 3.6 گیگاهرتزی تعبیه شده در قلب اسنپدراگون 830 است، که احتمالاً در نسل بعدی موبایل های سامسونگ برای برخی کشورهای خاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

​​