فناوری اطلاعات

ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت ایران در مسیر اوج

منبع: ایرنا
ضریب نفوذ مشترکان اینترنت پرسرعت سیار در حالی اکنون به 42درصد رسیده است که این ضریب در سال 1392 و ابتدای کار دولت یازدهم تنها 0.8درصد بود.
 
اکنون تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت سیار 33 میلیون نفر است ،این میزان در ابتدای کاردولت یازدهم تنها 600 هزار نفر بود.
 
پس از فراهم شدن زیرساخت ها در دولت یازدهم روند بهره مندی جمعیت کشور از جدید ترین فناوری های اطلاعات و ارتباطات، شدت کم سابقه ای گرفت به گونه ای که اکنون تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت و سیار با رشدی هشت برابری از پنج میلیون نفردر سال 1392 به 43 میلیون مشترک تاپایان سال 1395 رسیده است.
 
افزایش هشت برابری تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت و سیار بیانگر آن است که اکنون تعداد بیشتری از مردم کشورمان می توانند بدون کمترین محدودیتی دسترسی آزاد به اطلاعات داشته و علاوه برآن تعداد زیادتری از این جمعیت می توانند برای ایجاد اشتغال با استفاده از این امکانات اقدام کنند.
 
اکنون تعداد پورت فعال پهن باند ثابت کشور از پنج میلیون پورت سال 1392 رسیده به 10 میلیون پورت و این امر به معنای آن است که می توان به راحتی آخرین محتواهای تولید شده در فضای مجازی را بدون کمترین محدودیت بر روی گوشی های هوشمند تلفن همراه دریافت کرد.
 
اکنون و با فراهم شدن این زیرساخت هر تولید کننده فیلم و سریال می تواند محتوای خود را در اقصی نقاط کشور بدون واسطه به دست مخاطب برساند.
 
اکنون رساندن پیام به گروه مخاطبین و دریافت بازخورد آن و نیز دریافت پیام از گروه مخاطبین به یک روند عادی تبدیل شده است و دیگر جریان یک طرفه تولید محتوا جایی در میان مخاطبان ندارد.
 
حسن روحانی رییس جمهوری درروزهای اخیر و در جمع مردم گفته است با فراهم کردن زیرساخت ها کاری خواهد کرد هر گوشی تلفن همراه تبدیل به تلوزیونی در اختیار جوانان باشد.
 
اکنون به نظر می رسد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با فراهم کردن زیرساخت ها مقدمه تحقق این وعده رییس جمهور را کلید زده است و افزایش ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت سیار نشان می دهد که این خواسته رییس جمهور درحال تحقق است و اکنون هر تولید کننده محتوایی می تواند بدون نیاز به منتظر شدن درصفی برای رساندن پیام خود به مخاطب و از هرجا و مکانی پیام خود را رسانده و در همان لحظه بازگشت پیام را بگیرد.
 
اکنون گرچه وضعیت اینترنت کشورمان در قیاس با کشورهای جهان هنوز جای کار فراوان دارد اما فراهم شدن زیرساخت ها در دولت یازدهم نشان دهنده عزم این دولت برای برخوداری مردم از پیشرفته ترین ابزارهای اطلاع رسانی است.

​​