رسانه‌های اجتماعی

دوین میثاق نامه اخلاق حرفه ای برای کانال های تلگرامی!

منبع: ITmen
جلسه شورای سیاست گذاری نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال بر تهیه میثاق نامه اخلاق حرفه ای و آموزش های رسانه ای به گردانندگان کانال های پرمخاطب تلگرامی تاکید کرد.
 
جلسه شورای سیاست گذاری نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال، روز دوشنبه گذشته در محل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با حضور اعضای این شورا از مدیران مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، مدیران خبرگزاری ها و رسانه ها تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه، حمید ضیایی پرور، قایم مقام نمایشگاه با مروری  بر تاریخچه نمایشگاه رسانه های دیجیتال گفت: این نمایشگاه در ده دوره گذشته، 6 دوره از سوی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال برگزار شده و 4 دوره آن را بخش خصوصی برگزار کرده است که امسال تصمیم گرفته شده دوباره به دست مرکز و وسیع تر از پیش برپا شود.
به گفته وی، این نمایشگاه امسال در 9 هزار متر مربع فضای مفید و با حضور حدود 500 شرکت در دسته های مختلف برگزار خواهد شد که نسبت به سال ماقبل 100 درصد رشد نشان می دهد.
ضیایی پرور همچنین با اعلام اینکه برای برگزاری 80 کارگاه ثبت نام قطعی انجام شده است، از حضور 150 استارت آپ مرتبط با حوزه تولید محتوای فرهنگی در این نمایشگاه خبر داد.
وی همچنین گفت: در نمایشگاه امسال پاویون ویژه ای برای رسانه های اجتماعی به ویژه کانال های تلگرامی درنظر گرفته شده است.
به گفته ضیایی پرور، تا کنون به یکصد کانال تلگرامی برتر شناسنامه «شامد» اعطا شده و به این ترتیب، این کانال ها نیز شامل سیاست های حمایت شامد خواهند شد.
قایم مقایم نمایشگاه رسانه های دیجیتال همچنین اعلام کرد که با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه جامعه المصطفی، برنامه ریزی برای حضور نمایندگانی از 15 کشور انجام شده و به این ترتیب نمایشگاه امسال، نخستین بار بین المللی خواهد بود.
وی با بیان اینکه تا کنون بیش از 80 درخواست برای رونمایی رسمی از محصول در طول نمایشگاه ارسال شده است، افزود: در برنامه داریم که حداقل 15 مورد رونمایی رسمی را در طول نمایشگاه ترتیب دهیم.
در ادامه محمد خدادادی، رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت شبکه های اجتماعی و لزوم ترویج فرهنگ استفاده از فضای مجازی خواستار امضای میثاق نامه اخلاق حرفه ای برای شبکه های اجتماعی و کانال های تلگرامی در طول برگزاری نمایشگاه شد. 
همچنین صدیقه اعتماد سعید، رییس شبکه رادیویی سلامت به بیان نکاتی درباره فرهنگ سازی استفاده از فضای مجازی پرداخت.
در پایان این نشست مواردی به عنوان مصوبه جلسه شورای سیاست گذاری به این شرح اعلام شد:
برگزاری نشست تخصصی آسیب شناسی رسانه های اجتماعی با تمرکز بر معضل نهنگ آبی
برگزاری کارگاه بسته بندی پیام برای کانال های تلگرامی 
ارایه محتوا و سوژه برای انتشار بولتن برای مسوولان رده بالا
تهیه میثاق نامه اخلاق حرفه ای برای شبکه های اجتماعی و کانال های تلگرامی
حفظ غرفه های نمایشگاه مطبوعات در صورت امکان
آموزش رسانه ای مستمر به مدیران رسانه های اجتماعی 
برگزاری همایش چالش ها و فرصت های صنعت تولید محتوا در حاشیه نمایشگاه
بررسی پیشنهاد ادغام نمایشگاه مطبوعات و رسانه های دیجیتال از سال آینده
ترغیب کانال های تلگرامی به دریافت کد شامد
اجرای طرح جذب شهروند خبرنگار برای رسانه ها با حمایت مرکز رسانه های دیجیتال

​​