تلفن همراه

تحقیقات گسترده علیه هواوی در آمریکا به اتهام نقض تحریم ایران

بازرسان در نیویورک دست به تحقیق درباره این موضوع زده‌اند که کمپانی چینی هواوی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است.
 
به گزارش خبرآنلاین، دو منبع آگاه به رویترز گفتند: " مقامات آمریکایی از 2016 بدین سو نسبت به ارسال محصولات آمریکایی از طریق هواوی به ایران و سایر کشورهای تحریم شده و نقض قوانین صادراتی آمریکا از سوی هواوی ابراز نگرانی کرده بودند.".
 
فشار بر هواوی به دنبال تصمیم مقامات دادگستری آمریکا علیه کمپانی‌های چینی که ممکن است از فناوری‌های خود برای جاسوسی در این کشور استفاده کنند؛ گرفته شده است. در این راستا ZTE و هواوی تحت‌فشار شدید قرارگرفته‌اند.
 
به گفته منابع مذکور، پرونده مذکور از دادگاه بروکلین خارج می‌شود. موضوع بازرسی از هواوی چهارشنبه توسط وال‌استریت فاش شد.
 
هواوی، بزرگ‌ترین سازنده تجهیزات مخابراتی و سومین تولیدکننده گوشی در جهان اعلام کرده است که تمام قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات در امریکا و اروپا را رعایت کرده است.
 
کمپانی دولتی ZTE پس از پذیرش نقض تحریم‌ها درباره ایران مبلغ 890 میلیون دلار جریمه مصوب را پرداخت کرد و 300 میلیون دلار دیگر را نیز باید پرداخت کند و حالا هواوی در فشار قرارگرفته تا روابطش را تغییر دهد. البته مقامات آمریکایی هواوی را متهم کرده‌اند که با ابزار ساخت خود از آمریکایی‌ها جاسوسی می‌کند و به‌زودی فشارهای بیشتری را شاهد خواهیم بود.

​​