فناوری اطلاعات

مشکل قربانیان باج‌افزار تاناتوس حل شد!

منبع: ایسنا
اگر شما نیز جزو آن دسته از کاربرانی هستید که رایانه‌تان قربانی حملات باج افزاری تاناتوس (Thanatos) از سوی مجرمان سایبری شده است، دیگر نگران پرداخت مبلغ هنگفتی به هکرها نباشید.
 
به گزارش هکرنیوز، همانطور که در اخبار گذشته اشاره شده است، سالانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران ناپذیری می‌شوند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حمله سایبری به شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها اشاره کرد.
 
متخصصان و کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری که در شرکت امنیتی سیسکو تالوس (Cisco Talos) مشغول به کارند، با کشف یک آسیب پذیری و روزنه امنیتی در رمزنگاری بدافزار تاناتوس (Thanatos) به تازگی دریافته و اعلام‌ کردند که دیگر نیازی نیست قربانیان برای احیای اطلاعات شخصی و ذخیره شده خود برروی رایانه، مبالغ هنگفتی را به مجرمان سایبری بپردازند.
 
این پژوهشگران عنوان کرده‌اند که آسیب‌پذیری موجود در این بدافزار که به رمزنگاری و قفل کردن اطلاعات ذخیره شده کاربران بر روی رایانه‌شان اقدام می‌کند، به سادگی بدون نیاز به پرداخت پول قابلیت باز شدن یا دیکریپت ( decrypt) شدن را دارد؛ این خبر به طور قطع برای بسیاری از کاربرانی که رایانه‌هایشان مورد حمله سایبری این بدافزار قرار گرفته بود، خبر بسیار خوشایندی محسوب می‌شود.
 
باج‌افزار، بدافزاری است که به مجرمان اینترنتی این امکان را می‌دهد تا بتوانند از طریق کنترل از راه دور، رایانه شخص قربانی را قفل کنند، به گونه‌ای که کاربر نتواند از سیستم خود استفاده کند و به اطلاعاتش دسترسی داشته باشد، سپس یک پنجره بر روی رایانه شخص نمایان می‌شود و به او هشدار می‌دهد تا زمانی که هزینه‌ای پرداخته نشود، نمی‌تواند قفل فایل‌های رایانه‌اش را باز کرده و از آن استفاده کند. به همین خاطر هر ساله تعداد زیادی از کاربران مجبور می‌شوند به منظور احیای اطلاعات رایانه خود، مبالغ هنگفتی را به هکرها و مجرمان سایبری بپردازند.
 
حالا بر اساس پیش‌بینی‌ تحلیلگران و متخصصان امنیت سایبری، بدافزارها و باج افزارها آنقدر تکامل یافته‌اند که احتمالا در سال آینده دیگر تنها به قفل و رمزنگاری کردن فایل‌های موجود در رایانه‌ها اکتفا و بسنده نمی‌کنند و به طور کلی دسترسی کاربران به فایل‌های موجود در رایانه‌ها را قطع می‌کنند، به گونه‌ای کاربر تا زمانی که پول مورد نیاز مجرمان سایبری را نپردازد، به هیچ وجه حتی نمی‌تواند رایانه خود را روشن کرده و وارد آن شود.
 

​​