تلفن همراه

طراحی غیر معقول شیائومی برای حذف بریدگی صفحه نمایش

شهر سخت افزار: در سال‌های اخیر شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند از جمله شیائومی پتنت‌های مختلفی را برای حذف بریدگی ناچ به منظور دستیابی به صفحه نمایش بدون حاشیه ارائه داده‌اند. حال به تازگی در همین راستا شیائومی پتنت جدید دیگری منتشر کرده است که در آن شاهد استفاده از ناچ معکوس هستیم؛ ایده‌ای که بریدگی ناچ هم آزار دهنده تر به نظر می‌رسد.
 
eerww.jpg
 
اخیراً ایسوس از لپ‌تاپ زنبوک S13 خود با صفحه نمایش بدون حاشیه رونمایی کرده بود؛ ایسوس برای دست یابی به صفحه نمایش بدون حاشیه، وب‌کم این لپ‌تاپ را بر روی یک ناچ معکوسی نصب کرده بود. استفاده از این طراحی برای یک لپ‌تاپ کاملا منطقی و ایده‌آل به نظر می‌رسد، اما استفاده از ناچ معکوس بر روی گوشی هوشمند چندان عقلانی به نظر نمی‌رسد. اخیراً پتنت جدیدی از گوشی هوشمند بدون حاشیه شیائومی منتشر شده است که در ان شاهد استفاده از برآمدگی در قسمت بالایی صفحه نمایش برای قرار دادن دوربین سلفی دوگانه هستیم؛ این بر آمدگی به اصطلاح ناچ معکوس نامیده می‌شود که استفاده از آن بر روی گوشی هوشمند می‌تواند برای کاربران آزار دهنده باشد.
 
این پتنت توسط شیائومی در سال 2018 در دفتر مدیریت مالکیت فکری ملی چین (CNIPA) به ثبت رسیده است. در تصاویر منتشر شده از این پتنت شاهد طراحی غیر معمول شیائومی برای حذف حاشیه صفحه نمایش هستیم. در حال حاضر اکثر شرکت‌ها برای کاهش حاشیه صفحه نمایش از بریدگی ناچ استفاده می‌کنند، اما برخی از شرکت‌ها مانند سامسونگ استفاده از بریدگی نقطه‌ای را به استفاده از ناچ در پرچمداران خود ترجیح داده‌اند. از طرفی برخی از شرکت‌های چینی مانند Vivo و OppO بجای استفاده از بریدگی نقطه‌ای و ناچ، از مکانیزم کشویی دستی و موتور دار یا دوربین بیرون جهنده برای مخفی سازی دوربین سلفی و کاهش حاشیه صفحه نمایش استفاده کرده‌اند.
 
البته استفاده از ماژول کشویی و دوربین بیرون جهنده هم محدودیت‌هایی در زمینه مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر نفوذ اب را برای گوشی‌های هوشمند ایجاد می‌کند؛ همچنین اکثر کاربران درباره طول عمر این ماژول‌ها نگرانی‌هایی دارند که هیچ‌وقت برطرف نمی‌شود. در نهایت ای پتنت فقط یک طرح مفهومی بوده و تولید آن در قالب یک گوشی تجاری توسط شیائومی چندان محتمل به نظر نمی‌رسد.

​​