باندپهن

واگذاری قرارداد توسعه 5G بزرگترین اپراتور موبایلی جهان به هوآوی

Huaweirivals.jpg

 

شرکت هوآوی که این روزها در بازار جهانی با مشکلات فراوان مواجه شده است توانست دو قرارداد اصلی راه‌اندازی شبکه مخابراتی 5G مربوط به بزرگترین اپراتور موبایلی جهان یعنی «چاینا موبایل» را از آن خود کند. این اتفاق کمتر از دو هفته پس از آن صورت گرفت که دولت چین مجوز راه‌اندازی این شبکه را برای اپراتورهای خود صادر کرد.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) اپراتور مذکور سهم 49 درصدی قرارداد شبکه اختصاصی بی‌سیم (MME)  و سهم 54 درصدی مناقصه سیستم تکامل زیرساخت (SAE) را به هوآوی واگذار کرد. نتایج این مناقصه روز گذشته روی سایت اینترنتی اپراتور «چاینا موبایل» منتشر شد و در نهایت مشخص شد شرکت هوآوی در هر دو قرارداد مخابراتی این شرکت حضور دارد.

شرکت «چاینا موبایل» با انتشار بیانیه‌ای علام کرد به‌روزرسانی دستگاه‌های شبکه 450 MME روی شبکه‌های موجود که از سیستم ارتباط دوگانه 4G و غیرمستقل 5G پشتیبانی می‌کند، به هوآوی واگذار شده است.

در ادامه این بیانیه گفته شد اریکسون در این اقدام سهم 34 درصدی توسعه تجهیزات هر دو قرارداد را در اختیار دارد، و نوکیا برای هر یک از دو قرارداد مخابراتی مذکور به ترتیب سهم 12 و 9 درصدی را به خود اختصاص داده است. در این میان شرکت چینی ZTE موفق شد از هر قرارداد یاد شده سهم 5 و 3 درصدی را به خود اختصاص دهد.

رسانه‌های محلی گزارش دادند مجموع ارزش این قرارداد 2 میلیارد دلار برآورد می‌شود و این در حالی است که پیش‌بینی شده در ماه‌های پیش‌رو «چاینا موبایل» قراردادهای بیشتری را برای توسعه شبکه رادیویی دسترسی به 5G امضا کند.

 


​​