تلفن همراه

مذاکره هواوی با روسیه برای استفاده از سیستم عامل آئورورا در گوشی‌های هوشمند

منبع: زومیت
 
هواوی گزینه‌های مختلفی برای جایگزینی اندروید در سر دارد. یکی از آن‌ها استفاده از سیستم‌عامل اختصاصی هواوی است؛ اما گزینه‌ی دیگر استفاده از سیستم‌عامل آئورورا در مهد آن، یعنی است.
 
هواوی یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان محصولات مخابراتی و گوشی‌های هوشمند است که بخشی از موفقیت خود را مدیون اندروید است. این شرکت یکی از اولین حامیان پلتفرم‌های متن‌باز بود که گوشی‌های تولیدی خود را پیش از آنکه در سطح بین‌المللی بفروشد، بدون خدمات گوگل در بازار چین عرضه کرد. امسال این شرکت به‌عنوان دومین تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند معرفی شد؛ اما تحریم‌های اقتصادی دولت آمریکا بر این شرکت موفقیت هواوی را تهدید می‌کند. غول فناوری چینی گفته‌ است قصد دارد سیستم‌عامل دیگری را جایگزین سیستم‌عامل اندروید گوشی‌های هوشمندش کند و اخیرا هم گزارش‌هایی شنیده می‌شود مبنی‌بر اینکه هواوی قصد دارد برخی از تولیداتش را با سیستم‌عامل آئورورا (Aurora) راهی بازار روسیه کند.
 
مشکلات هواوی از ماه مه و در زمانی آغاز شد که وزارت بازرگانی آمریکا این شرکت را به فهرست سیاه اقتصادی‌اش اضافه کرد و درنتیجه، شرکت‌های آمریکایی فقط درصورتی می‌توانستند به این شرکت محصولات فناورانه صادر کنند که از دولت آمریکا اجازه‌ی مخصوص داشته باشند. افزون‌براین، در موارد مربوط به هواوی هیچ ضمانتی مبنی‌بر صدور این مجوز وجود نداشت و تابه‌امروز شرکت‌های بسیاری مراودات تجاری خود را با هواوی قطع کرده‌اند. در‌حال‌حاضر، این شرکت چینی در بازه‌ی ۹۰ روزه‌ تأخیر در اجرای تحریم‌ها قرار دارد که البته دومین‌باری است که اجرای این تحریم‌ها به‌تأخیر می‌افتد. زمانی‌که این مهلت ۹۰ روزه به‌پایان برسد، هواوی دیگر نخواهد توانست گوشی‌های هوشمند خود را ازطریق سرویس‌های گوگل به‌روزرسانی کند و تنها امکان استفاده از بخش متن‌باز اندروید را خواهد داشت.
 
این شرایط باعث شد هواوی سیستم‌عامل مخصوص خودش را بسازد که با نام هارمونی (Harmony OS) شناخته می‌شود. این شرکت گفته‌ است وقتی دسترسی کافی به اندروید و خدمات آن را نداشته باشد، از سیستم‌عامل هارمونی استفاده خواهد کرد. البته تغییر سیستم‌عامل به این شیوه، تنها مسیری نیست که هواوی اتخاذ کرده‌ است. این روزها گزارش‌هایی شنیده می‌شود که از احتمال استفاده از سیستم‌عامل آئورورا در برخی از تولیدات هواوی حکایت می‌کند.
 
آئورورا نسخه‌ای از سیستم‌عامل سیلفیش (Sailfish) محسوب می‌شود که شرکت رزتلکام (Rostelecom) در روسیه ساخته است. این شرکت مخابراتی را دولت روسیه اداره می‌کند و درنتیجه، می‌توان گفت آئورورا سیستم‌عاملی ملی است. هنوز مشخص نیست واقعا چه چیزی در ذهن مدیران هواوی می‌گذرد؛ اما مسئولان رزتلکام می‌گویند گزینه‌های مختلفی برای همکاری با غول مخابراتی چینی دارند.
 
 
منابع خبری ادعا می‌کنند در‌حال‌حاضر رزتلکام و هواوی برای نصب سیستم‌عامل آئورورا روی صدهاهزار تبلتی در حال مذاکره هستند که قرار است در سرشماری جمعیتی سال ۲۰۲۰ روسیه استفاده شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد هواوی به این کار بسیار علاقه‌مند است و در‌حال‌حاضر نیز، نمونه‌های تبلت‌های مجهز به آئورورا را ساخته‌ است. گفته شده این تبلت‌ها ممکن است به‌مرور راهی بازار مصرفی شوند.
 
به‌نظر نمی‌رسد هواوی پروژه‌ی جایگزینی اندروید با هارمونی را کنار گذاشته باشد؛ اما استفاده از آئورورا در روسیه باعث فروش بیشتر تولیدات هواوی در روسیه می‌شود. دلیل این اتفاق آن است که برخلاف بسیاری از کشورها، استفاده از خدمات گوگل در روسیه چندان متداول نیست؛ درنتیجه، استفاده از آئورورا در آن بخش از تولیدات هواوی که به روسیه صادر می‌شود، مسیر دورشدن هواوی از اندروید را هموارتر می‌کند.

​​