فناوری اطلاعات

عدم دسترسی کارشناسان نرم‌افزاری کشورهای تحریم شده به خدمات GitHub

منبع: همکاران سیستم
شرکت GitHub از بزرگترین پلتفرم‌های توسعه نرم‌افزار در جریان سازگاری با تحریم‌های تجاری آمریکا دسترسی به سیستم‌های خود را برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در کشورهای تحریم شده مسدود کرد. این سایت به اشتراک گذاری کدهای منبع نرم‌افزاری که از زیرمجموعه‌های شرکت مایکروسافت محسوب می‌شود هم اکنون توضیحاتی را در اختیار توسعه دهندگان نرم‌افزار قرار داده و توضیح داده است که از قوانین تجاری آمریکا پیروی می‌کند.
این طور که خبرگزاری زد.دی.نت ژوئیه امسال گزارش داد، GitHub پیش‌تر دسترسی به خدمات اصلی خود را برای توسعه دهندگان نرم‌افزاری ساکن کشورهای تحت تحریم تجاری آمریکا از جمله کوبا، ایران، کره شمالی و سوریه مسدود کرده بود.
تلاش جدید شرکت GitHub برای مطابقت با کنترل‌های طولانی مدت تجاری آمریکا باعث شده است برخی توسعه‌دهندگان نرم‌افزار نادیده گرفته شوند و بر این اساس نتوانند به مخازن خصوصی کدهای منبع دسترسی پیدا کنند یا آنها را ایجاد کنند.
 
 
«نات فریدمن» مدیرعامل این شرکت توضیح داد که GitHub در تلاش است تا «طبق قوانین ایالات متحده» اقدامی بیشتر از آنچه که معین شده است را انجام ندهد. با این حال، روش‌های گاه به گاه این شرکت برای همکاری با شرکت‌های مختلف تاثیراتی را بر کسب و کارها و توسعه دهندگان نرم‌افزار که در کشورهای تحریم نشده سکونت دارند هم برجا گذاشته است و از جمله آنها می‌توان به متخصصان و شرکت‌های نرم‌افزاری در بریتانیا اشاره کرد.
یکی از روش هایی که GitHub برای تشخیص میزان دسترسی کاربران به سایت خود از کشورهای تحریم شده مورد استفاده قرار می دهد، اسکن کردن آدرس‌های IP است.

​​