تلفن همراه

جهرمی: فرکانس در اختیار اپراتورها بازنگری می‌شود؛ منطقی نیست شبکه اپراتوری که خالی است فرکانس وسیعی داشته باشد

منبع: ایرنا
پخش زنده اینستاگرامی وزیر ارتباطات برای ارائه توضیحات در وضعیت کیفیت شبکه اینترنت شرکت‌ها و اپراتورهای تلفن‌همراه کشور ۳ مهر از حساب کاربری او انجام شد. 
 
156653470.jpg
با این حال جهرمی در این پخش زنده که در حدود ۴۰ دقیقه به طول انجامید به ارائه توضیحاتی در مورد چرایی افت کیفیت در شبکه اینترنت تلفن‌همراه پرداخت و در پایان هم او به سوالات برخی از کاربران در مورد وضعیت فیبرکشی در کشور، صحت دستور او برای اهدای ۲۰۰ لپ‌تاپ به دولت، وضعیت فعالیت سرویس‌های ارزش افزوده و غیره پاسخ داد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای توضیحات خود با اعلام اینکه کیفیت شبکه جزء حق‌الناس است از دلیل کاهش کیفیت ارائه اینترنت توسط اپراتورهای تلفن همراه گفت و اینکه بازنگری در پهنای باند فرکانسی اپراتورها در دست بررسی است.
 
 او با اشاره به وضعیت شبکه اینترنتی در اپراتورهای همراه گفت: «با توجه به گزارش‌هایی زیادی که از کاربران بابت کیفیت بد شبکه تلفن‌همراه دریافت کردم کارگروهی را تشکیل دادیم تا این موضوع به صورت دقیق بررسی شود و حالا نتایج این بررسی‌ها را اعلام می‌کنم.» او با اشاره به اینکه هسته اصلی شبکه ارتباطی کشور که مربوط به شرکت ارتباطات زیرساخت است در وضعیت استاندارد قرار دارد در مورد کاهش سرعت اینترنت روی تکنولوژی ۳G و ۴G توضیح داد: «با توجه به نیازی که سیستم‌های هواپیمایی کشوری داشت از یک ماه گذشته، مجبور شدیم که میزانی از پهنای باند روی باند ۹۰۰ مگاهرتز را به سیستم‌های هواپیمایی اختصاص دهیم.»
 
به گفته او این باند فرکانسی برای  ارائه خدمات نسل سوم همراه در اختیار اپراتور اول تلفن همراه (همراه اول) بوده که درنهایت با به اشتراک گذاری آن با سیستم هواپیمایی از کیفیت ارائه خدمات اینترنتی این اپراتور کاسته شده است. او افزود: « خدمات صوت همراه اول هم روی همین فرکانس است که به همین دلیل با اشباع جدی در کانال فرکانسی مواجه شده است. از سوی دیگر مسئله‌ای که مزید بر علت شده، طرح های تشویقی اپراتورهاست که به صورت رایگان به کاربران داده می شود و ظرفیت کانال فرکانسی را تکمیل می‌کند.»
 
جهرمی همچنین از اقدام در دست بررسی رگولاتوری برای مدیریت فضای فرکانسی اپراتورها تلفن همراه خبر داد و گفت: «در تلاش برای بازنگری پهنای باند فرکانسی هستیم که در اختیار اپراتورهاست. چندان منطقی نیست که شبکه‌ اپراتوری که خالی است پهنای باند فرکانسی وسیعی در اختیار داشته باشد؛ اما در مقابل اپراتوری که مشترکان زیادی دارد با محدودیت دسترسی به پنهای باند در یک باند فرکانسی مواجه باشد.» او تاکید کرد که تغییرات در این زمینه به صورت جدی در دست بررسی رگولاتوری و اپراتورهای تلفن همراه است. جهرمی همچنین یادآور شد که افزایش ظرفیت اتصال سایت‌های اپراتور به فیبر نوری نیز از دیگر اقدماتی است که در این خصوص برای بهبود کیفیت سرویس اینترنت سیار انجام خواهد شد.
 
 
 

​​