تلفن همراه

اپراتورهای جهان در انتظار راه‌اندازی شبکه مستقل 5G

5G True.jpg

 

ارایه نسل پنجم خدمات مخابراتی و ارتباطی (5G) به مشترکان در فصل نخست سال 2019 میلادی توجه همگان را به خود جلب کرد و به تیتر نخست بسیاری از رسانه‌های بزرگ تبدیل شد. با این وجود هم اکنون انتظار می‌رود توانایی اصلی این شبکه زمانی نمایان می‌شود که نخستین شبکه‌های مستقل (SA) راه‌اندازی شوند تا بر این اساس شبکه 5G به جای آنکه خدمات خود را با تکیه بر شبکه 4G ارایه دهد، به صورت کاملا مستقل عمل کند. زیرا در شرایط کنونی خدمات 5G مبتنی بر شبکه‌های غیرمستقل (NSA) در اختیار مشترکان قرار می‌گیرند.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) استقرار نخستین شبکه‌های مستقل مبتنی بر نسل پنجم خدمات مخابراتی که به صورت اختصاری با نام SA 5G شناخته می‌شود،‌ اپراتورهای موبایلی را با چالش‌های بزرگ مواجه کرده است و این اتفاق در اصل فراتر از جایگزینی هسته مرکزی شبکه‌های رادیویی است.

راه‌اندازی این شبکه‌ها همچنین تغییرات گسترده‌ای را در نحوه انجام کار در مناطق مختلف جغرافیایی طلب می‌کند و در عرصه صنعتی و سازمانی دشواری‌های فراوان پیش روی خود دارد.

اپراتورها در حال حاضر این توانایی را دارند تا به راحتی نسل جدید خدمات مخابراتی را مبتنی بر شبکه‌های غیرمستقل یا NSA 5G ارایه کنند. این خدمات هم اکنون در قالب سرویس‌های موبایلی ی ثابت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و به نیاز روزافزون کاربران برای دریافت حجم گسترده داده پاسخ می‌دهد.

در این میان شبکه مستقل نسل پنجم خدمات مخابراتی یا همان 5G قابلیت‌ها و ظرفیت‌های جدید را به شبکه اضافه می‌کند تا این خدمات بتوانند به صورت گسترده در سازمان‌ها، صنایع مختلف، مراکز شهری و ... ارایه شوند.

 


​​