تلفن همراه

چراغ سبز نخست وزیر بریتانیا به هواوی برای توسعه شبکه 5G در این کشور

منبع: دیجیاتو
 
پس از چندین ماه مذاکره، نخست وزیر بریتانیا به دادن مجوز به هواوی برای همکاری در توسعه شبکه 5G در انگلستان نزدیک شد.
 
منابع خبرگزاری Sunday Times مدعی شده اند که «بوریس جانسون»، نخست وزیر بریتانیا به هواوی چراغ سبز نشان داده و می خواهد به این شرکت مجوز وارد شدن به قسمت های «غیر جدال آمیز» از شبکه 5G در این کشور را بدهد.
 
خبرگزاری مذکور توضیحات بیشتری در رابطه با اینکه منظور از قسمت های غیر جدال آمیز چیست نداده؛ ولی گزارشات قبلی حاکی از آنند که منظور از این قسمت ها، بخش هایی هستند که احتمال آسیب رسیدن به آنها در صورت جاسوسی دولت چین کمتر است.
 
تا پیش از این گزارش ها حاکی از آن بودند که هر چهار اپراتور بزرگ بریتانیا (EE، O2، Three، Vodafone) از تجهیزات ساخته شده توسط هواوی در شبکه های 5G خود استفاده می کنند. این شرکت ها از احتمال استفاده دولت چین از هواوی به عنوان ابزاری برای جاسوسی از بریتانیا آگاه هستند. اما با توجه به سودی که مراوده تجاری با این شرکت چینی به دنبال دارد، انگیزه زیادی برای استفاده از تجهیزات ساخت این کمپانی دارند.
 
به کارگیری تجهیزات هواوی به اپراتورهای بریتانیایی اجازه می دهد تا شبکه های ناهمگون بیشتر با احتمال از کار افتادن کمتر بسازند. مزیت دیگر این کار وادار کردن غول های مخابراتی این کشور مثل اریکسون و نوکیا به پایین آوردن قیمت خدماتشان است.
 
اگر این خبر صحت داشته باشد، به معنی رو در رو شدن بریتانیا با آمریکا خواهد بود. دولت آمریکا به بهانه جاسوسی دولت چین، دیگر کشورها را تحت فشار قرار داده تا هواوی را از برنامه های توسعه شبکه 5G خود کنار بگذارند. اما توافق بریتانیا با هواوی کاملاً ضد سیاست های آمریکاست و انتقادات تند مقامات آمریکایی و احتمالاً تبعات منفی را برای این کشور به دنبال خواهد داشت.

​​