تلفن همراه

۱۰ شرکت برتر دنیا در حوزه ICT چهل هزار پتنت ثبت کردند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ۱۰ شرکت برتر دنیا که همه آنها در حوزه فنآوری های جدید کار می کنند چهل هزار اختراع به ثبت رسانده‌اند.
 
به گزارش مهر، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، اولین جلسه کمیسیون «فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان» با موضوع «بررسی موانع و راهکارهای پیش روی شرکت‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی کشور در ورود به حوزه‌های دانش بنیان» به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
 
شرکت‌ها به دلیل منافع تحقیق و توسعه به آن توجه دارند
 
در این جلسه سعید رضا عاملی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: در موضوع ارتباط میان بخش خصوصی و صنعتی شرایط متفاوتی میان کشور ما با کشورهای پیشرفته وجود دارد.
 
وی اشاره کرد:‌ در آمریکا بودجه مربوط به تحقیق و توسعه در حدود  ۴۵۰ میلیارد دلار بوده است که تنها ۳۰ درصد آن متعلق به دولت بوده و ۷۰ درصد آن سهم بخش خصوصی است.
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بودجه تحقیق و توسعه سال ۲۰۱۷‌ شرکت آلفابیت که شرکت مادر گوگل است در حدود ۱۶.۵ میلیارد دلار بوده که با کسب درآمد حدود ۱۱۷ میلیارد دلاری به سودخالص ۱۲ میلیارد دلار دست پیدا کرده است.
 
وی افزود: ‌در سال ۲۰۱۸ این شرکت ۲۴.۵ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه هزینه کرده که به درآمد ۱۳۷میلیارد دلاری افزایش پیدا کرده است و این به روشنی نشان می‌دهد که شرکت ها به دلیل منافعی که تحقیق و توسعه برای آن ها تأمین می‌کند، به این امر توجه ویژه‌ای دارند.
 
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: ‌یکی از ضعف‌های عملکردی ما این است که تحقیقات ما در کشور منطبق با تقاضاهای موجود تدوین نشده است.
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تبیین روند توسعه صنعتی شدن در سه مرحله تاریخی پیشاصنعتی، صنعتی و پساصنعتی گفت: در دوران پساصنعتی تمام پیکره توسعه و تجدد بر بدنه فنآوری های جدید تکیه زده و این دوران دوره فناوری‌های با بازده بالاست که ذیل آن صنعت ۴ موسوم به صنعت فیزیکی-سایبری شکل گرفته با تأمین بستر رشد کوانتومی فضای رشد لازم با بازدهی بالا را فراهم کرده است.
 
ده شرکت برتر دنیا در حوزه ICT چهل هزار پتنت به ثبت رسانده‌اند
 
وی  افزود:‌ در زمینه تحقیق و توسعه ده دانشگاه برتر دنیا تنها دو هزار اختراع ثبت کرده‌اند حال آنکه در مقابل ده شرکت برتر دنیا که همه آنها در حوزه فنآوری های جدید کار می کنند چهل هزار اختراع به ثبت رسانده‌اند و  این نشان می‌دهد که چیزی مثل پتنت متعلق به همین شرکت‌هاست.
 
عاملی با اشاره به این نکته که «خلاقیت قانون تولید می‌کند» گفت:‌ با توجه به اینکه بحث اقتصاد دانش بنیان از مؤلفه‌های اثرگذار در کشور می‌باشد و در اندیشه مقام معظم رهبری نیز به این موضوع توجه ویژه‌ای قرار دارد، موضوع اقتصاد دانش‌بنیان در اولویت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است.
 
دانشگاهی‌های ما در شرکت‌های بزرگ جهان به کارگیری می‌شوند و در داخل توجه چندانی به آنها نمی‌شود
 
وی افزود: علم نیاز به مدافع دارد که یکی از مهمترین این مدافعان صنعتگران هستند و جالب این جاست که دانشگاهی‌های ما در کمپانی‌های بزرگ جهانی به کارگیری می‌شوند اما در داخل توجه لازم به آنها صورت نمی‌گیرد.
 
عاملی خاطر نشان کرد: ورود ما به موضوع اقتصاد دانش بنیان به طور خاص و صنعت به طور عام ورودی است که در آن دانشگاه یک طرف ماجرا قرار دارد و در این رابطه اموری که از جنس سیاستگذاری کلان برای رفع مشکل صنعت و ارتباط آن با دانشگاه و یا پربازده‌تر شدن صنعت باشد می‌تواند در جلسات آتی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

​​