فناوری اطلاعات

با قطع اینترنت مخابرات بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت دید

منبع: پیوست
 
عضو فراکسیون مستقلان ولایی مجلس می‌گوید که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خسارت وارد شده به مجموعه مخابرات در زمان قطع اینترنت را بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است. 
 
 محمدجواد آذری جهرمی امروز (یکشنبه ۳ آذر) برای ارایه گزارشی در مورد قطعی اینترنت در هفته گذشته در جلسه فراکسیون مستقلان ولایی مجلس حضور یافت.
 
مهرداد لاهوتی، در مورد این جلسه گفت: «وزیر ارتباطات در این جلسه اعتقاد داشت که تصمیم برای قطع اینترنت به خاطر شرایط ایجاده شده در کشور تصمیم خوبی بود؛ اما ادامه این وضعیت به اقتصاد کشور آسیب وارد می‌کند. البته وزیر گفت که تصمیم گیرنده نیست و شورای امنیت کشور باید برای اتصال کامل اینترنت تصمیم گیری کند.»
 
او ادامه داد: «وزیر همچنین اعلام کرد که برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات و استارت‌آپ‌ها به خاطر قطع اینترنت خسارت‌هایی متحمل شدند. به عنوان مثال مجموعه مخابرات بالای ۲۰۰ میلیارد تومان متحمل خسارت شده اند.» 
 
همچنین فراکسیون زیست بوم فناوری و نوآوری مجلس هم سه شنبه ۵ آذر جلسه‌ای با حضور هیات مدیره کسب‌و‌کارهای اینترنتی و اتاق بازرگانی در مورد قطع اینترنت و آثار آن روی این کسب‌و‌کارها برگزار خواهد کرد.
 
 فاطمه حسینی، رییس فراکسیون زیست بوم فناوری و نوآوری در مورد اینکه در این جلسه چه مواردی بررسی خواهد شد گفت: «در این جلسه قصد داریم خسارت‌های وارد شده به کسب‌و‌کارهای مجازی را ارزیابی کنیم و بررسی کنیم که چه کارهایی می‌توان برای جبران خسارت آنها انجام داد.»
 
تا کنون برآوردهای مختلفی از میزان ضرر قطع اینترنت به اقتصاد کشور منتشر شده؛ اما مشخص نیست این ضررها بر چه مبنایی محاسبه شده است.
 
با این حال روزنامه «ایران» خسارت قطعی اینترنت در هر ساعت را ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرده است. همچنین سرویس مانیتورینگ اینترنت جهان «نت بلاکز» هم در گزارشی اعلام کرده بود که قطع اینترنت در ۶ روز به اقتصاد ایران نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار صدمه زده است.
 
محدودیت دسترسی به اینترنت از شنبه ۲۵ آبان ماه و دو روز بعد از اعلام تصمیم دولت برای تغییر قیمت بنزین، به دستور شورای امنیت کشور در سراسر ایران اعمال شد. درنهایت نیز روز گذشته دسترسی به اینترنت برای کاربران تجاری و نهایی فراهم شد. وزیر ارتباطات همچنین امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفته‌ است پیگیری اتصال دیتای تلفن همراه است. 

​​