تلفن همراه

شورایعالی فضای مجازی امشب 13 مصوبه داشت: از اینترنت 10 مگ موبایل برای صددرصد ایرانیان تا الزام استفاده 20 درصد ایرانیان از گوشی ایرانی!

خلاصه مصوبات امشب شورایعالی فضای مجازی:
1-اهداف شبکه ملی اطلاعات تا 1404 تصویب شد
2-پوشش 100% ایرانیان با اینترنت موبایل 10مگ
3-پوشش 80% خانوارها با اینترنت ثابت 25 مگ
4-سه قطب دیتاسنتر در سه استان ایجاد شود
5-عرضه اینترنت 100 مگ برای کسب و کارها
6- بیست درصد گوشی های ایرانیان ساخت ایران شود
7-خودکفایی در ساخت تجهیزات شبکه سالانه 5 درصد افزایش یابد
8-سهم اقتصاد دیجیتال و خرده فروشی الکترونیک 10 درصد اقتصاد کشور شود
9-خدمات پایه کاربردی داخلی تا 1400 به طور کامل تامین شود
10-اقتصاد محتوای داخلی به میزان ۱۵ درصد  اقتصاد دیجیتال کشور شود
11-  ارائه  خدمات VOD با حداقل ۱۰ میلیون کاربر فعال از طریق سامانه‌ها و سکوهای داخلی ارائه شود
12- سهم ترافیک محتوایی کودک و نوجوان به  ۱۵ درصد از ترافیک محتوایی کشور برسد
13- نیاز کشور به دانشنامه عمومی فراگیر و دانشنامه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی تخصصی، در حوزه‌های مختلف علوم تأمین شود
جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور تشکیل شد و در آن اهداف شبکه ملی اطلاعات تا سال 1404 به تصویب رسید.
 
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، بر همین اساس پوشش صد در صد جمعیت کشور برای دسترسی پهن باند سیار با سرعت متوسط 10 مگابیت بر ثانیه و پوشش 80 درصدی دسترسی پهن باند ثابت خانوارها با متوسط سرعت 25 مگابیت بر ثانیه می‌باشد.
 
در این جلسه همچنین مقرر شد حداقل 3 قطب مرکز داده در سه استان کشور ایجاد شود تا شبکه متوازنی در سراسر کشور داشته باشیم.
 
همچنین در این جلسه قرار شد کسب و کارها از اینترنت 100 مگابیت بر ثانیه برخوردار باشند و در بخش صنعت داخلی هم تولید گوشی‌های ساخت داخل به 20 درصد مصرف گوشی‌های کشور افزایش یابد و همچنین سالانه حدود 5 درصد رشد خودکفایی در زمینه تجهیزات شبکه ایجاد شود.
 
در جلسه شورای عالی فضای مجازی همچنین مقرر شد سهم اقتصاد دیجیتال و خرده‌فروشی الکترونیکی حدود 10 درصد اقتصاد کشور را شامل شود و خدمات پایه کاربردی داخلی تا سال 1400 به طور کامل تأمین شود.
 
از سوی دیگر در این جلسه، علاوه بر ادامه بررسی طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، اهداف حوزه محتوا مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد اقتصاد محتوای داخلی در افق ۱۴۰۴، به میزان ۱۵ درصد  اقتصاد دیجیتال کشور باشد. از سوی دیگر در این جلسه مقرر شد که ارائه  خدمات ویدئو درخواستی  یا VOD با حداقل ۱۰ میلیون کاربر فعال از طریق سامانه‌ها و سکوهای داخلی ارائه شود و سهم ترافیک محتوایی گروه‌های سنی کودک و نوجوان نیز به  ۱۵ درصد از ترافیک محتوایی کشور برسد.
 
همچنین اعضای شورای عالی فضای مجازی امروز و در دومین جلسه بررسی طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات همچنین تصویب کردند نیاز کشور به دانشنامه عمومی فراگیر و دانشنامه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی تخصصی، در حوزه‌های مختلف علوم تأمین شود.
 
 

​​