باندپهن

ارتقا و پایداری ارتباطات استان فارس در ایام شیوع کرونا

منبع: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس از ارتقا و پایداری ارتباطات استان با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت خانه‌نشینی مردم خبر داد.
 به نقل از روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، مهرداد سهرابی آخرین وضعیت زیرساخت‌های ارتباطی استان با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور و ضرورت ماندن مردم در خانه و استفاده از فضای مجازی برای انجام امور روزمره، اقدامات صورت پذیرفته در ارتقاء و پایداری زیرساخت‌های ارتباطی را تشریح کرد.
 
سهرابی بابیان اینکه اپراتورهای تلفن همراه هر کدام حجم و ظرفیت مشخصی برای ارائه خدمات به مشتریان خود در روزهای عادی در نظر می‌گیرند گفت: اما در این مدت به‌یک‌باره با توجه به شیوع بیماری کرونا و انجام بسیاری از امور از جمله آموزش، دورکاری و خریدهای اینترنتی بر بستر فضای مجازی، شاهد افزایش مصرف دو تا سه برابری اینترنت توسط کاربران در ساعات مشخصی بودیم و همین امر باعث کاهش سرعت اینترنت شد.
 
وی افزود: با توجه به اینکه ظرفیت‌های موجود برای شرایط عادی مناسب بود، با بالا رفتن ناگهانی نیازهای اینترنتی مردم طی این مدت و حسب دستور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و با تلاش شبانه‌روزی مجموعه شرکت ارتباطات زیرساخت، اپراتورهای ارتباطی و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی توانستیم بخشی از این نیازها را با ارتقاء ظرفیت‌ها جبران کنیم و در همین مدت کوتاه، پاسخگوی نیاز مردم شهر و استان به اینترنت مناسب و باکیفیت باشیم.
 
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس بابیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون مصرف اینترنت در استان فارس نسبت به سال قبل 40 تا 50 درصد رشد داشته اظهار کرد: با توجه به اینکه استان فارس هاب منطقه جنوب است و باید به استان هم‌جوار از جمله کرمان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان هم سرویس‌دهی کند، شاهد رشد مناسبی در حوزه زیرساختی بودیم.
 
وی تصریح کرد: این در حالی است که در دو سال گذشته، توسعه زیرساخت‌های شبکه انتقال استان با 166 درصد رشد به 3330Gbps، پهنای باند بین‌المللی (اینترنت) با رشد 358 درصدی به 550Gbps ، پهن باند ورودی با رشد 220 درصدی به 220Gbps و ظرفیت پهن باند خروجی با 303 درصد رشد به 1110Gbps ارتقاءیافته است.
 
سهرابی گفت: طبق آمار 9 ماهه اول امسال در حال حاضر بالغ بر 4 میلیون و 42 هزار مشترک از «اینترنت پرسرعت سیار» در فارس با «ضریب نفوذ 81 درصد» استفاده می‌کنند که از این تعداد بالغ بر 1 میلیون و 964 هزار مشترک همراه اول، 1 میلیون و 945 هزار مشترک ایرانسل و 132 هزار مشترک رایتل هستند.
 
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در پایان افزود: همچنین بالغ بر 588 هزار مشترک «اینترنت پرسرعت ثابت» نیز در استان از این خدمات استفاده می‌کنند که از این تعداد 541 هزار مشترک خانگی و 47 هزار مشترک تجاری و اداری هستند.

​​