فناوری اطلاعات

شکایت از اپل، سامسونگ و مایکروسافت به اتهام نقض پتنت

منبع: دیجیاتو
شرکت ایرلندی نئودرون از سامسونگ، اپل و چندین کمپانی دیگر به جرم نقض پتنت شکایت کرد. کمیسیون تجارت بین‌ الملل ایالات متحده آمریکا در این رابطه تحقیق و سپس رای صادر خواهد کرد.
 
تا به امروز شرکت‌های بی‌شماری به علت نقض پتنت مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین شده‌اند، اما به نظر نمی‌رسد پرونده اخیر چنین نتیجه‌ای داشته باشد. یک شرکت ایرلندی با نام «نئودرون» اعلام کرده چندین شرکت از جمله سامسونگ و اپل در قطعاتی مانند گوشی‌های هوشمند، کامپیوترها و قطعات دیگر پتنت‌های آن را نقض کرده‌اند.
 
نئودرون درخواست کرده محصولاتی که پتنت‌های آن را نقض کرده‌اند، برای مدت محدودی وارد بازار ایالات متحده نشوند. علاوه بر این، نئودرون می‌خواهد این محصولات را از فروشگاه‌های این کشور حذف کند. کمیسیون تجارت بین‌ الملل ایالات متحده آمریکا (ITC) از شرکت‌های زیر تحقیق می‌کند:
 
آمازون
اپل
ایسوس
ال جی کره جنوبی و آمریکا
مایکروسافت
موتورولا
سامسونگ کره جنوبی و آمریکا
سونی و سونی موبایل
بر اساس اعلام ITC، مرحله بعدی انتخاب قاضی برای پرونده و سپس تشکیل کمیسیون است. تصمیم‌گیری اولیه در رابطه با پرونده برعهده قاضی بوده و سپس این تصمیم توسط کل اعضای کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مدت زمان 45 روز، کمیسیون تجارت بین‌ الملل ایالات متحده آمریکا باید تاریخی را جهت تکمیل تحقیقات خود اعلام کند. هرگونه دستوری مبنی برای عدم امکان واردات کالا، 60 روز پس از ابلاغ اجرا می‌شود، البته نماینده ITC می‌تواند با آن مخالفت کرده و مانع از اجرای آن شود.

 
باید به این موضوع اشاره کرد که نئودرون صاحب پتنت‌های بسیاری است و توسط آن‌ها، برای شرکت‌های مختلف مزاحمت ایجاد می‌کند. به چنین شرکت‌هایی، پتنت ترول گفته می‌شود. نئودرون در سال 2018 تاسیس شده، اما تا به امروز شرکت‌های مطرح زیادی را به دادگاه کشانده است.
 
در حالی که شاید تصور کنید ITC نمی‌تواند مانع از ورود محصولی به ایالات متحده شود، در سال 2012 دو گوشی اچ‌تی‌سی به نام‌های HTC One X و HTC EVO 4G LTE به علت نقض پتنت‌های اپل به مدت کوتاهی در آمریکا اجازه فروش نداشتند. یکسال بعد رئیس جمهور وقت آمریکا، «باراک اوباما» رای ITC مبنی بر عدم فروش محصولات اپل در خاک این کشور را وتو کرد.

​​