فناوری اطلاعات

بازی «فراست‌پانک» روی هیولا منتشر شد

منبع: پیوست
 
بازی «فراست‌پانک»(Frostpunk) آخرین ساخته استودیو بازی‌سازی لهستانی «۱۱ بیت» در پلتفرم هیولا منتشر شد.
 
امیرحسین فصیحی، موسس پلتفرم هیولا در مورد انتشار بازی روی هیولا و مذاکره با استودیو «۱۱ بیت» به پیوست گفت: «بازی فراست‌پانک یک بازی موفق و تحسین‌شده در سبک استراتژی و ساخته استودیو لهستانی ۱۱ بیت است. ما با این استودیو در ارتباط هستیم و پیش از آن بازی «این جنگ من» ساخته این استودیو را روی هیولا منتشر کرده بودیم. در یک قرارداد رسمی آنها به ما اجازه دادند تا فراست‌پانک را هم منتشر کنیم.»
 
 
بازی «فراست‌پانک» در سبک استراتژی و شهرسازی با قیمت یک‌دهم قیمت اصلی روی هیولا منتشر شد
 
او ادامه داد: «در هیولا این بازی را منتشر کردیم و مبالغ حاصل از فروش بازی هم به بازی‌ساز تعلق می‌گیرد. چنین اتفاقی یعنی انتشار رسمی بازی‌های خارجی در ایران رخ نمی‌دهد و ما سعی داریم در هیولا این اتفاق بیفتد. قیمت بازی‌ها را هم با آنها مذاکره می‌کنیم تا بتوانیم بازی‌ها را برای گیمر ایرانی ارزانتر عرضه کنیم. قیمت این بازی در ایران یک دهم قیمت اصلی آن است.»
 
 بازی «فراست‌پانک» بازی در سبک استراتژی و شهرسازی تولید شده و داستان آن در اواخر قرن ۱۹ میلادی، جایی که سرمایی سخت و طاقت‌فرسا باعث از بین‌رفتن اکثر مردمان کره زمین شده، جریان دارد و روایتگر تلاش‌های آخرین بازماندگان بشر روی کره خاکی است. این بازی آوریل ۲۰۱۸ ( اردیبهشت ماه سال گذشته) برای عرضه روی ویندوز و برای ps4 و Xbox1 اکتبر ۲۰۱۹ منتشر شد. همزمان با انتشار، اکثر رسانه‌ها و صاحب‌نظران صنعت بازی این بازی را  تحسین کردند به طوری که در وبسایت متاکریتیک (سایت نقد آلبوم‌های موسیقی، برنامه‌های تلویزیونی، کنسول‌های بازی، بازی‌های ویدئویی و کتاب) براساس ۶۷ بازنگری، این بازی نمره عالی ۸۴ را کسب کرد. بازی «فراست‌پانک» با قیمت ۲۹.۹۹ دلار روی پلتفرم استیم به فروش می‌رسد و حال این بازی برای گیمرهای ایرانی با قیمت ۴۹ هزار تومان یعنی حدود یک دهم قیمت اصلی آن روی هیولا در دسترس است.
 
فصیحی امیدوار است تا این جریان ادامه پیدا کند و ناشران خارجی دیگر هم به صورت رسمی بازی‌های خود را در ایران عرضه کنند. او در پاسخ به این سوال که آیا با ناشران خارجی برای انتشار رسمی بازی‌های خود در ایران مذاکره کردند، بیان کرد: «با ناشران خارجی صحبت می‌کنیم. البته کار سختی است چون بازار ایران بازار بازی‌های کپی است و مذاکرات ما همچنان ادامه دارد و هرناشری که موافقت کند، نسخه رسمی بازی را روی هیولا منتشر می‌کنیم. به هرحال مسیر دشواری است چون مخاطب ایرانی عادت ندارد که برای نسخه رسمی پول بدهد و عادت کرده است تا از سایت‌های کپی غیرقانونی به صورت رایگان دانلود کند.»

​​