تلفن همراه

مدیرعامل اسبق همراه اول: فرکانس های 700 و 800 مگاهرتز پهنای باند قابل توجهی را در اختیار مشترک می گذارند

 
ICTna- مدیرعامل اسبق شرکت ارتباطات سیار ایران با اشاره به اینکه یکی از برنامه های جدی اپراتورهای تلفن همراه کشور ورود به نسل پنجم تلفن همراه است، اعلام کرد: بهترین فرکانس برای 5G باندهای 700 و 800 مگاهرتز هستند.
 
Sadoghi4.jpg
 
وحید صدوقی در گفت و گو با خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) افزود: این باندها به اپراتورها کمک می کند برای توسعه نسل پنجم فناوری شبکه های تلفن همراه، با هزینه کمتری شبکه را توسعه بدهند.
 
او اظهار داشت: با فرصتی که پیش رو داریم، توسعه شبکه نسل پنجم روی باند 700 مگاهرتز می تواند خیلی به اپراتورها کمک شایانی کند تا سریع تر توسعه انجام شود.
 
به گفته صدوقی، هزینه اقتصادی توسعه شبکه بالاست و در باندهای پایین تر می توان پوشش خیلی گسترده تری ایجاد کرد و حجمی از ترافیک شبکه را روی آن منتقل کرد.
 
او با اشاره به اینکه باندهای 700 و 800 مگاهرتز پهنای باند قابل توجهی را در اختیار مشترک می گذارند، گفت: باند 900 مگاهرتز 25 مگ و EGSM نیز 35 مگ است درحالیکه باندهای 700 و 800 مگاهرتز 120 مگ هستند. ما در 2G کریر نداشتیم و در 3G هر کریر پنج مگ بوده است. در نسل چهارم هر کریر 20 مگ شد و در نسل پنجم هر کریر 100 مگ است.
 
صدوقی افزود: اگر تون عملیاتی (Throughput) بیشتر از یک گیگ داشته باشیم، باید کریرها هم متناسب با آن باشند و حساب کنید درحالی 120 مگ فرکانس در باندهای 700 و 800 داریم که در باندهای دیگر این حجم از فرکانس را برای نسل پنجم نداریم.
 

​​