تلفن همراه

مدیرعامل رایتل: لازمه ایجاد ارزش افزوده اقتصاد دیجیتالی تخصیص باندهای فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز است

ICTna- مدیرعامل رایتل گفت: لازمه تحویل دیجیتالی در کشور ایجاد زیرساخت 5G است و در دنیا راجع به 11 هزار میلیارد دلار اقتصاد 5G صحبت می شود.
 
Rezakhah 2.jpg
یاسر رضاخواه در گفت و گو با خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) گفت: از آنجایی که ایران یک درصد جمعیت دنیا را به خود اختصاص داده است،اگر یک درصد از این یازده هزار میلیارد دلار را جذب کنیم، راجع به عددی نزدیک 110 میلیارد دلار طی چند سال آینده صحبت می کنیم که 25 درصد تولید ناخالص فعلی ما است.
 
او با اشاره به حجم زیاد ارزش افزوده اقتصادی این حوزه در کشور اظهار داشت: لازمه آن این است که در زیرساخت ارتباطی کشور باندهای فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز را به توسعه 5G اختصاص دهیم و به ویژه برای کاربردهای اینترنت اشیا در 5G از آنها استفاده شود تا هوشمندسازی در کشور افزایش یابد.
 
به گفته رضاخواه، اگر کشور نیاز داشته باشد زیرساخت های ارتباطی را برای دورکاری در بنگاه های اقتصادی مختلف ایجاد کند یا حتی خط های صنعتی و تولیدی بدون حضور کارپرداز و متصدی آن فعالیت کند، نیاز است که زیرساخت های کشور در حوزه 5G توسعه یابد و مهمترین باند توسعه آینده اپراتورهای موبایل هم توسعه باندهای 5G است.
 
رضا افزود: توجه به این مساله مهم باعث می شود زیرساخت های ارتباطی کشور برای صنایع قابل استفاده شوند و صنایع بتوانند قسمت عمده ای از عملیات شان را با استفاده از این زیرساخت از راه دور انجام دهند. این موضوع کلیت بحث تحول دیجیتالی است و نمی توان انتظار داشت اپراتورها در آینده با باندهای بالاتر سرمایه گذاری بیسیار بیشتری بکنند تا زیرساخت لازم برای 5G را ایجاد کنند درحالیکه باند مناسب تعداد زیادی از کاربردهای 5G اتفاقا باندهای 700 و 800 مگاهرتز هستند.
 
او اظهار داشت: تجربه جهانی هم این است که برای توسعه بیشتر ارتباطات و کسب سهم بیشتر از اقتصاد دیجیتال، همه کشورها سراغ بکارگیری باندهای فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز رفته اند و درحال حاضر بسیاری از دستگاه های عرضه شده به بازار جهانی، هم نسل چهارم و هم نسل پنجم را پشتیبانی می کنند.
 
مدیرعامل رایتل گفت: باندهای 700 و 800 مگاهرتز، باندهایی هستند که در همه جای دنیا جزو باندهای کلیدی و اساسی محسوب می شوند و در کاربردهایی مانند Massive IoT یا IoT برای عام که کاربردهایی مثل کنتورهای هوشمند و اندازه گیری از راه دور است، استفاده می شوند ضمن اینکه در موارد Critical IoT مانند جراحی از راه دور، خودروی خودران یا ربات هایی که در صنایع فعالیت می کنند، همگی به این باند فرکانسی نیاز دارند.

​​