فناوری اطلاعات

کرونا حلقه رقابت ارایه خدمات رایانش ابری را تنگ کرد

ICTna- با شیوع کووید 19 که بیشتر مردم در خانه کار کرده و خود را سرگرم کردند، بخش رایانش ابری سود بسیاری برد اما بحث این است که آیا این ثروت ها به طور مساوی گسترش می یابند یا نه.
 
Cloud-Money-770x285.jpg
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، هرچند که بسیاری بر این باورند که رایانش ابری درحال حاضر یک مفهوم اصلی در دنیای کسب و کارها است اما تنها پنج درصد بودجه IT سازمان ها را به خود اختصاص داده است. البته که هیچ وقت این رقم به 100 درصد نمی رسد اما درصد بسیار پایینی برای بسیاری از کمپانی هایی است که ادعای پیشرو و نوآور بودن دارند.
 
ویروس کرونا نه تنها موجب پویایی اجتماعی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شد بلکه سازمان های سنتی را ناگزیر به حرکت به سمت پروژه های تحویل دیجیتالی کرد.
 
البته این اتفاق، برای شرکت های ابری یک فرصت منحصر به فرد به شمار می رود اما باید پرسید آیا این اتفاق در کل بازار توزیع خواهد شد یا در میان راهبران بازار متمرکز خواهد شد و شرکت هایی همچون مایکروسافت، گوگل و علی بابا از آن بهره خواهند برد یا IBM، اوراکل و Rackspace نیز می توانند گوی سبقت را از آنها بگیرند. آیا همه از مزایای رایانش ابری بهره مند خواهند شد یا فقط رهبران بازار؟
 
بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که بهره برداران اصلی از بازار رایانش ابری رهبران بازار خواهند بود و کمپانی های ابری کوچک بهره زیادی از آن نخواهند برد اما همیشه امیدی وجود دارد. یکی از داستان های موفقیت کووید 19 به شرکتی برمی گردد که از بازار محلی خود خارج شد تا بتواند خدمات خود را در مقیاس بزرگ تر ارایه کند.
 
به رغم مشکلات امنیتی ضعیف و سوءظن ها به این شرکت چینی، زوم یکی از برندگان سال 2020 است که موفقیتش را مدیون رویکرد دورکاری و تماس با خانواده ها و دوستان در طول قرنطینه است که اقبال زیادی به سرویس های ویدیو کنفرانس آن صورت گرفت.
 
هرچقدر شهرت زوم در ارایه سرویس بیشتر می شود، به ظرفیت ابری بیشتری هم نیاز پیدا می کند و اوراکل برنده رقابت ارایه سرویس به این مشتری خود برای ارایه خدمات ویدیو کنفرانس بود.
 
جالب اینجاست که اورکل در حلقه رهبران بازار ارایه دهنده خدمات رایانش ابری قرار ندارد و بسیاری بر این باور بودند که زوم یکی از شرکت های AWS، مایکروسافت یا گوگل را برای ارایه سرویس با مقیاس بزرگ انتخاب خواهد کرد اما انتخاب اوراکل حاکی از آن است که شانس تحول دیجیتالی اجباری به صورت متناسب گسترش یافته است.

​​