بازار سرمایه

مدیرعامل مخابرات خبر داد: افزایش 18 درصدی درآمد کل باوجود کاهش 17 درصدی درآمد تلفن ثابت

ICTna- مدیرعامل شرکت مخابرات ایران از افزایش 18 درصدی درآمد کل این شرکت در سال 98 خبر داد و گفت: این درحالی است که 17 درصد از درآمد مخابرات از محل تلفن ثابت کاهش یافته است.
 
به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، سید مجید صدری در نشست خبری که صبح امروز به صورت آنلاین با خبرنگاران برگزار شد، با ارایه گزارشی از عملکرد سال گذشته شرکت مخابرات افزود: مخابرات در سال گذشته 22 درصد افزایش درآمد ریالی، 67 درصد افزایش درآمد خدمات داده، 15 درصد افزایش درآمد باند پهن، 72 درصد درآمد ارایه شده به همراه اول و 17 درصد کاهش درآمد از تلفن ثابت داشته است.
 
sadri.jpg
او اظهار داشت: سال 98 اولین سالی بود که درآمد دیتای شرکت مخابرات ایران از تلفن ثابت بیشتر شد بطوریکه تا پیش از این درآمد تلفن ثابت همیشه از دیتا بیشتر بود اما برعکس شدن این روند بسیار مثبت است.
صدری از بهبود شاخص های کیفی در شبکه مخابرات خبر داد و گفت: در همین حال مصرف روزانه اینترنت در شبکه مخابرات 110 درصد افزایش یافته است.
 
صدری با اشاره به پایش کیفیت و نوسازی شبکه IP این شرکت افزود: میزان ترافیک داخلی به کل ترافیک شبکه مخابرات از 10 درصد در سال 97 به به 30 درصد در سال 98 افزایش یافت. اگر در گذشته 90 درصد ترافیک دیتا بین المللی بود، اکنون 70 درصد ترافیک بین الملل و 30 درصد ترافیک داخلی است و امیدواریم ظرفیت 30 درصدی امسال را هم افزایش دهیم.
 
او همچنین از افزایش مصرف پهنای باند کشور خبر داد و گفت: درحالی که تا پیش از این میزان مصرف بین 200 تا 300 گیگ بود اما اکنون به 910 گیگابایت افزایش یافته است.
 
صدری با اشاره به سیاست هیات مدیره مخابرات برای کنترل نقدینگی و کاهش هزینه ها به منظور تخصیص منابع مالی به توسعه تجاری و فنی افزود: در همین راستا برای توجه به دانش و توانمندی شرکت های داخلی، سال گذشته اقدامات خوبی را برای تولید داخل انجام دادیم و اکنون الان می توانیم بگوییم بیش از 80 درصد امکانات مورد استفاده مخابرات صد درصد تولید داخلی است و امیدواریم به تکنولوژی 20 درصد باقی مانده هم دست پیدا کنیم.
 
او گفت: سال گذشته، سال خوبی برای ما در حوزه بهره برداری از تولیدات داخلی بود چراکه توانستیم رقم زیادی از ارزبری قبلی را در حوزه های مختلف مانند کابل نوری، مودم و DWDM تولید داخلی استفاده کنیم.
 
مدیرعامل مخابران ایران سیاست کلان دیگر این شرکت را توسعه شبکه عنوان کرد و اظهار داشت: نقاطی در کشور وجود دارد که شاید 10 سالی است توسعه ای در آنجا صورت نگرفته است. از همین رو در دو سال گذشته تلاش کردیم زیرساخت ها را به روز کنیم و در سال 98 مورد بهره برداری قرار گرفتند.
 
او با اشاره به جایگاه مخابرت به عنوان بزرگ ترین اپراتور ثابت در منطقه خاورمیانه و ایران افزود: تعداد مشترکان تلفن ثابت به 29 میلیون مشترک با ضریب نفوذ 35 درصد رسیده است. همچنین شرکت مخابرات از پنج میلیون و 740 هزار پورت ADSL و 165 هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور برخوردار است.
 
صدری با بیان اینکه حدود 51 هزار و 400 روستای کشور از  ارتباط تلفن ثابت برخوردارند و از این میان 15 هزار روستا ارتباط اینترنتی هم دارند، از وجود یک میلیون پورت VDSL منصوبه در کشور خبر داد.
 
او درباره رفع محدودیت پهنای باند FCPها در 4200 نقطه کشور گفت: این کار با تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از نوروز 99 انجام شد و وقتی محدودیت ها رفع شد، مصرف FCPها افزایش یافت و توانستند سرویس های بهتری را ارایه کنند.
 
صدری، اقدامات صورت گرفته از سوی شرکت مخابرات ایران با شروع پاندمی ویروس کرونا را راه اندازی سامانه 4030 با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، تقویت و توسعه شبکه های مخابراتی، تامین زیرساخت های مخابراتی، تامین پهنای باند مشترکان خانگی، اهدای بسته 100 گیگابایتی اینترنت، تامین زیرساخت های مدارس، تقویت و توسعه خدمات پس از فروش، افزایش میزان مبلغ میان دوره قبوض تلفن ثابت به 160 هزار تومان و حفظ پایداری و کنترل 24 ساعته شبکه عنوان کرد

​​