تلفن همراه

مدیرعامل همراه اول خبر داد: مصرف روزانه 11 پتابایتی دیتا در ایام کرونا

ICTna.ir- مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران از مصرف 11 پیتابایتی دیتا به صورت روزانه در شبکه همراه اول در روزهای شیوع ویروس کرونا خبر داد.
 
Akhavan4.jpg
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مهدی اخوان بهابادی صبح امروز در مراسم افتتاح مرکز داده غرب و شمال غرب کشور با اعلام این خبر افزود: در همین حال مصرف دیتا در شش سال گذشته 500 برابر شده است.
 
او گفت: در همراه اول بیشترین تمرکز روی برقراری ارتباط صوتی بوده است ولی در شش ماه گذشته مقداری فرمان را چرخاندیم تا هم در موبیلیتی، سوشیال مدیا و‌ سایر زمینه‌ها هم فعال باشیم.
 
اخوان بهابادی افزود: ۹۰ میلیون سیم‌کارت همراه اول دست مردم است که ۵۹ میلیون سیم کارت در حال استفاده هستند. از این تعداد ۲۹ میلیون مشترک دائمی و ۷۰ میلیون مشترک اعتباری هستند.
 
او با اشاره به اینکه صد درصد شهرهای کشور تحت پوشش 4G/3G هستند، اظهار داشت: علاوه بر شهرها، ۴۵ هزار روستا نیز تحت پوشش شبکه 2G هستند.
 
مدیرعامل همراه اول از درآمد 9700 میلیارد تومانی دولت در سال گذشته از محل درآمدهای عملیاتی این اپراتور خبر داد و افزود: سال گذشته ۱۷۳۰۰ میلیارد تومان درآمد عملیاتی و ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد غیرعملیاتی همراه اول بوده است و ۹۷۰۰ میلیارد تومان از محل درآمدهای عملیاتی شرکت به دولت پرداخت شده است.
 
او گفت: حوزه‌های مختلف مثل پرداخت، حمل و نقل و گردشگری، حوزه‌هایی هستند که تازه وارد شدیم و نمی‌شود به آن بی‌تفاوت باشیم. ۲۵ میلیون گیمر در کشور وجود دارد که نمی‌توانیم نسبت به آنها بی‌تفاوت باشیم و فقط بستر را فراهم کنیم. این یک بازار بزرگ برای کسب و کارهای داخلی است.
 
اخوان از راه اندازی یک مرکز تحقیق و توسعه در همراه اول و اختصاص بودجه قابل توجهی به آن با ماموریت بومی سازی هم خبر داد.
 
او با اشاره به اینکه در ایام کرونا فعالیت همه حوزه‌ها به حالت نیمه تعطیل درآمد اما فشار کاری همکاران ما در همراه اول افزایش یافت، گفت: توسعه‌ای که قرار بود سال ۹۹ انجام دهیم را در روزهای ابتدایی شیوع کرونا انجام دادیم. 
 
به گفته اخوان، سرویس شاد با دید مسوولیت اجتماعی همراه اول به صورت رایگان برای وزارت آموزش و پرورش ارایه شد و روزانه نزدیک به ۹ میلیون دانش آموز از این نرم‌افزار استفاده کردند. این درحالی است که مشکلات آن نیز به تدریج حل شد.
 
مدیرعامل همراه اول، مراکز داده را یکی از حلقه‌های کلیدی زنجیره شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: تا پایان سال جاری ۱۳۷۰ رک را به مجموعه شبکه کشور اضافه خواهیم کرد.
 
او افزود: دیتاسنتری که امروز در تبریز افتتاح می‌شود ۲۵۰ رک دارد و امکان توسعه آن تا ۱۰۰ رک هم وجود دارد. هدف آن ارایه خدمات اپراتور با افزایش ظرفیت شبکه و تعدادی هم به نیت Colocation تعبیه شده است.
 
مدیرعامل همراه اول تصریح کرد: دیتاسنتری که امروز افتتاح می‌شود، بزرگترین دیتاسنتری است که برای اولین بار در خارج از تهران راه‌اندازی می‌شود.
 

​​