تلفن همراه

کرونا موبایل های ارزان قیمت را محبوب کرد

منبع: مهر
گزارشی جدید نشان می دهد ۶۰ درصد موبایل های بارگیری شده در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ ارزان قیمت و میان رده بوده اند که از دلایل این امر می توان به شیوع ویروس کرونا و رشد بیکاری اشاره کرد.
 
 به  نقل از گیزموچاینا، با وجود شیوع کووید۱۹ در سراسر جهان، فروش موبایل همچنان ادامه دارد. 
 
 درهمین راستا گزارش شرکت آمریکایی تحقیقات بازار IDC  نشان می دهد در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ میلادی موبایل های ارزان قیمت و میان رده که قیمت آنها کمتر از ۴۰۰ دلار است، بیشترین فروش را داشته اند. 
 
تحقیقIDC  نشان می دهد در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ میلادی ۶۰ درصد محموله های موبایل بارگیری شده دستگاه های  ارزان قیمت و میان رده بوده اند که قیمت آنها بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ دلار است. در ۸۵ درصد بازارهایی که روی قیمت کالا حساسیت وجود دارد، مانند آسیا ( به استثنای چین و ژاپن) ، آمریکای لاتین، خاورمیانه ، آفریقا و اروپای مرکزی موبایل هایی با قیمت کمتر از ۴۰۰ دلار با اقبال بیشتری روبرو بوده است.
 
همچنین در این بازه در کشورهایی مانند آمریکا نیز سهم بازار موبایل هایی با قیمت کمتر از ۲۰۰ دلار رشد کرده و به ۲۷ درصد رسید.
 
طبق این گزارش موبایل های ارزان قیمت و میان رده در شرکت هایی از جمله سامسونگ، هواوی، اوئو، شیائومی و ویوو تولید شده اند.
 
در این میان تولید کنندگانی مانند اپل نیز سعی کرده اند در این بخش بازار موبایل نیز فعال باشند. به عنوان مثال اپل آیفون SE را عرضه کرد که در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ میلادی ۱۰ میلیون دستگاه از آن فروخته شده است.
 
تخمین زده می شود ۷۳ درصد کل محموله های موبایل ۲۰۲۰ میلادی به دستگاه های کمتر از ۴۰۰ دار تعلق داشته باشد.
 
با این وجود IDC پیش بینی می کند ارزش کل موبایل های فروخته شده نسبت به ۲۰۱۹ میلادی ۷.۹ درصد کاهش یابد و به ۴۲۲.۴ میلیارد دلار برسد. این درحالی است که این شاخص در سال گذشته میلادی ۴۵۸.۵ میلیارد دلار بود.
 
به گفته کارشناسان شیوع کووید۱۹ آمار بیکاری را افزایش داده و علاوه بر آن اختلال و تاخیر در تولید دستگاه در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ میلادی بدان معنا است که صنعت تولید موبایل باید خود را با هنجارهایی جدید سازگار کند. بنابراین  اهمیت موبایل های ارزان قیمت در بازار بیش از پیش افزایش می یابد و با توجه به آمار ارائه شده تخمین زده می شود در ۲۰۲۱ میلادی سهم دستگاه های بارگیری شده مذکور در بازار به ۶۳ درصد برسد.

​​