تلفن همراه

معاون نوآوری وزارت ارتباطات: برقراری عدالت در لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات با 5G

ICTna.ir - معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: 5G نه تنها یک فناوری لوکس محسوب نمی شود بلکه می تواند به برقراری عدالت در لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات منجر شود.
 
Sattar Hashemi.jpg
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، ستار هاشمی صبح امروز در مراسم رونمایی از کاربردهای 5G در ایران در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما دنبال بسط خدمات عادلانه بین تمامی مناطق کشور هستیم.
 
او اظهار داشت: درحال حاضر آموزش ها مجازی شده است اما از کیفیت مطلوب برخوردار نیست و یکی از کاربردهای جدی 5G آموزش مجازی با استفاده از VR و AR است.
 
هاشمی افزود: طبق مطالعات انجام شده، فراگیری 5G در سال 2025 اتفاق می افتد و ما امروز به دنبال ایجاد آمادگی جذب تکنولوژی هستیم.
 
به گفته او، اگر در مواجهه با فناوری منفعل عمل کنیم، فناوری معطل ما نخواهد ماند و این نگاه فعال به تکنولوژی است تا در جای مناسب از کیفیت مطلوب تکنولوژی حداکثر استفاده را ببریم.
 
هاشمی گفت:  نسل های جدید فناوری وابستگی کمتری به سخت افزار دارد و در زمره خدمات نرم افزاری و فکرافزاری است. از همین روی هم 5G حداقل وابستگی سخت افزاری دارد و تمرکز آن روی نرم افزار است.
 
او افزود: جراحی از راه دور حد غایی از تکنولوژی است اما آیا آمادگی این موضوع را داریم؟ فرض کنید در بحث مشاوره جراحی از راه دور، روی ویژگی های خاص 5G بخصوص سرعت بالا و تاخیر پایین تمرکز کردیم. در صورتی که ارتباط بین جراح و بیمار قطع شود، چه کسی باید پاسخگو باشد؟
 
هاشمی تصریح کرد: موارد متعددی در زمینه توسعه فناوری های جدید وجود دارد که باید از هم اکنون برای جذب و اجرای آن آماده باشیم.

​​