تلفن همراه

نوکیا تجهیزات 5G بزرگترین اپراتور بریتانیا را تامین می‌کند

منبع: دیجیاتو
 
 
در پی ممنوعیت استفاده از تجهیزات 5G هواوی در کشور بریتانیا، بزرگترین گروه مخابراتی این کشور به نام BT برای تامین تجهیزات موردنیاز خود با نوکیا قرارداد امضا کرد.
 
چندین ماه پیش بریتانیا استفاده از تجهیزات 5G هواوی را در این کشور ممنوع و اعلام کرد که تا چندین سال آینده تمام تجهیزات این کمپانی از شبکه مخابراتی حذف می‌شوند. در آن زمان گمانه‌زنی‌های زیادی درباره جایگزین هواوی وجود داشت و برخی به کمپانی‌های ژاپنی اشاره کرده بودند، با این حال در نهایت نوکیا توانسته با بزرگترین گروه مخابراتی در این کشور قرارداد امضا کند.
 
مدیرعامل گروه BT، «فیلیپ یانسن» در بیانیه‌ای اعلام کرده:
 
«در یک بازار سریع و رقابتی، انتخاب فناوری مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.»
 
در حال حاضر اطلاعاتی درباره شرایط مالی این قرارداد منتشر نشده است. طبق این قرارداد، نوکیا وظیفه تامین تجهیزات 5G و سرویس‌های موردنیاز در ۱۱,۶۰۰ سایت رادیویی گروه BT در سراسر بریتانیا را برعهده خواهد داشت.
 
 
گروه BT از تجهیزات «AirScale Single Ran»‌ یا «S-RAN»‌ نوکیا استفاده خواهد کرد تا کاربران به پوشش مناسبی در فضاهای داخلی و باز دست پیدا کنند. این تجهیزات شامل ایستگاه‌های پایه و محصولات دسترسی رادیویی می‌شود.
 
این کمپانی فنلاندی اعلام کرده طبق این قرارداد به بزرگترین شریک زیرساخت گروه BT تبدیل خواهد شد. طبق اعلام منابع، با این قرارداد این کمپانی به ۶۳ درصد از کل شبکه این گروه بریتانیایی دست پیدا خواهد کرد.
 
در حال حاضر نوکیا تجهیزات BT را در برخی مناطق مانند لندن تامین می‌کند که در آینده فعالیت‌های آن گسترش پیدا خواهد کرد. مدیرعامل نوکیا، «پکا لوندمارک» در بیانیه‌ای گفته:
 
«شرکت‌های ما بیش از یک چهارم قرن با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا بهترین ارتباطات را در اختیار مردم در سراسر بریتانیا قرار دهند. ما به حمایت از تکامل شبکه 5G این گروه افتخار می‌کنیم و به دنبال همکاری نزدیکتر در سال‌های آینده هستیم.»
 
از پایان سال جاری میلادی اپراتورها در بریتانیا دیگر نمی‌توانند از هواوی تجهیزات بخرند و تا سال ۲۰۲۷ نیز تمام تجهیزات موجود از شبکه حذف خواهند شد.

​​