تلفن همراه

نوکیا مزایده 5G بلژیک را برد/ هواوی از قلب اتحادیه اروپا هم بیرون رانده شد

ICTna.ir – اپراتورهای اورنج و Proximus برای ایجاد شبکه های 5G در بلژیک نوکیا را به عنوان وندور خود انتخاب کردند و بدین ترتیب تحت فشارهای آمریکا برای حذف شرکت های چینی از بازار تامین تجهیزات مخابراتی، هواوی از این بازار کنار گذاشته شد.
 
Huawei Belgium.JPG
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این اقدام بلژیک در راستای اولین گام های تجاری اپراتورها در اروپا برای حذف هواوی از اجرای نسل جدید شبکه های 5G است و پس از ماه ها فشار دیپلماتیک واشینگتن به متحدانش منجر به حذف آن شد.
 
بروکسل، پایتخت بلژیک خانه متحدان ناتو و مقامات اجرایی اتحادیه اروپا و پارلمان است و این مساله، مورد توجه ویژه آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده قرار دارد.
 
جان استرند، یک مشاور دانمارکی مستقل مخابراتی در این باره گفته است که بلژیک در زمینه شبکه های رادیویی خود 100 درصد به وندورهای چینی متکی بود و افرادی که در ناتو مشغول به کار هستند و اروپایی های ساکن این کشور روی همین شبکه ها تماس های تلفنی خود را برقرار می کردند.
 
او افزوده است: اپراتورها با این انتخاب این سیگنال را برای وندورها می فرستند که دسترسی به شبکه های امن اهمیت بسزایی دارد.
 
ایالات متحده از این تصمیم اورنج بلژیک و Proximus که توافقنامه به اشتراک گذاری شبکه با یکدیگر دارند، ابزار خشنودی کرده است.
 
سخنگوی هواوی درباره مزایده 5G بلژیک گفته است: تصمیم اورنج و Proximus را می پذیرد و این خروجی مزایده ای است که توسط اپراتورها سازماندهی شده بود و نتیجه یک بازار آزاد است.
 

​​