تلفن همراه

دادخواست هواوی علیه دولت سوئد درباره ممنوعیت فعالیت در بازار مخابرات

منبع: تسنیم
 
 
بزرگترین تأمین‌کننده تجهیزات مخابراتی جهان یعنی شرکت چینی هواوی علیه تصمیم اخیر سوئد مبنی بر حذف تجهیزات مخابراتی این شرکت در راه اندازی شبکه های اینترنت نسل پنجم خود، درخواست تجدیدنظر داده است.
 به نقل از راشاتودی، بزرگترین تأمین‌کننده تجهیزات مخابراتی جهان یعنی شرکت چینی هواوی علیه تصمیم اخیر سوئد مبنی بر حذف تجهیزات مخابراتی این شرکت در راه اندازی شبکه های اینترنت نسل پنجم خود، درخواست تجدیدنظر داده است.
 
به گفته رسانه های داخلی سوئد، سخنگوی اداره پست و مخابرات این کشور اعلام کرد که این دادخواست به یک دادگاه اداری در استکهلم ارسال شده است.
 
درخواست تجدیدنظر هواوی حدوداً دو هفته پس از آن صورت گرفت که اداره پست و مخابرات سوئد شرکت های چینی هواوی و "زد تی ای" را از شرکت در مزایده فروش حق خدمات مخابراتی در این کشور که 10 نوامبر برگزار خواهد شد، محروم کرد و دستور داد تجهیزات آنها تا سال 2025 از زیرساخت های موجود در این کشور خارج شود.
 
اگرچه رگولاتور مخابراتی سوئد از عنوان "تهدید امنیتی" برای این شرکتها خودداری کرد ولی به یک قانون داخلی جدید اشاره کرد که این سازمان را ملزم می کند تا "اطمینان حاصل شود که استفاده از تجهیزات رادیویی در این باندها به امنیت سوئد آسیب نمی رساند."
 
هواوی در دادخواست خود به دنبال آن است که دادگاه تصمیم اداره پست و مخابرات سوئد را نادیده بگیرد. بلومبرگ با استناد به اسناد دادگاه گزارش داد که هواوی از دادگاه سوئد خواسته است تا بررسی کند که آیا چنین "اقدام بی رحمانه ای" قوانین اروپایی و ملی این کشور را نقض می کند یا خیر.
 
به دنبال فشارهای آمریکا، دولت های اروپایی در حال تجدید نظر درباره همکاری با شرکت های چینی در ایجاد شبکه های مخابراتی خود هستند.
 
بر اساس این گزارش، دولت آمریکا مدعی است که این شرکت ها یک تهدید امنیتی محسوب می شوند.
 
دولت انگلیس نیز در ماه ژوئیه دستور داد تا تجهیزات مخابراتی شرکت هواوی به طور کامل از شبکه اینترنت نسل پنجم (5جی) این کشور تا سال 2027 حذف شود.

​​