باندپهن

قطعی فیبر در مصر باعث اختلال اینترنت در ایران شد

منبع: پیوست
قطعی فیبر در مصر باعث شد تا مسیرهای بین‌املللی اینترنت ایران از جنوب، عصر روز  گذشته (۲۶ آبان) دچار مشکل و اینترنت کاربران کشور با اختلال همراه شود. از سوی دیگر براساس بررسی‌های پیوست مشخص شده دلیل اختلال امروز صبح (۲۷ آبان) در اینترنت کاربران همراه اول نیز به دلیل قطع لینک فیبر مسیر تهران- مشهد این اپراتور بوده که در نهایت بعد از یک ساعت رفع شده است.
 
‌عصر روز گذشته بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی خبر از اختلال و کندی در سرویس اینترنت خود دادند و سایت netblocks نیز در گزارشی اختلال در شبکه اینترنت ایران را تایید کرد.  حالا یک منبع آگاه در وزارت ارتباطات با اعلام اینکه گزارش netblocks دقیق نیست، می‌گوید که اتفاقی که روز گذشته (۲۶آبان) در شبکه اینترنت کشور رخ داده فراتر از گزارش netblocks بوده است. به گفته این منبع آگاه کل مسیرهای بین‌‌المللی اینترنت ایران از جنوب به خاطر قطعی فیبر در مصر، به مدت ۳ ساعت و تا فراهم شدن مسیر جایگزین قطع بوده است. در حال‌حاضر وضعیت شبکه اینترنت کشور به حالت عادی بازگشته است.
 
همچنین اختلال و قطعی در شبکه دیتای همراه اول نیز که بسیاری از کاربران  امروز صبح (۲۷ آبان) از آن خبر داده‌اند نیز به دلیل قطعی لینک فیبر مسیر تهران- مشهد این اپراتور بوده است. این مشکل که روی نزدیک به ۲ میلیون کاربر این اپراتور تاثیر گذاشته بود، در نهایت ۹ صبح امروز و بعد از گذشت یک ساعت رفع شده است.
 
از سوی دیگر عصر روز گذشته برخی کاربران از کند بودن پیام‌رسان تلگرام خود نیز خبر دادند که طبق گزارش سایت downdetector این قطعی از سمت تلگرام بوده  و به دلیل مشکلات سروری در این پیام ‌رسان،‌ امکان دسترسی کاربران به آن در مناطق مختلف دنیا دچار اختلال بوده است.
 
این اولین بار نیست که قطعی مسیرهای فیبرنوری خارج از ایران عامل اختلال در اینترنت کشور می‌شود. تیر ماه سالی جاری هم قطعی گسترده اینترنت در خارج از مرزهای ایران در ارمنستان و ترکیه باعث اختلال  گسترده در شبکه اینترنت کشور شده بود. همان زمان سجاد بنابی، عضو سابق هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در توییتی نوشت که پس از روشن شدن دلایل دقیق این قطعی گزارش آن  را منتشر خواهند کرد، گزارشی که با وجود گذشت نزدیک به ۴ ماه منتشر نشده است.

​​