تلفن همراه

منبع: ایلنا
طرح ترابردپذیری شماره‌ها (MNP) پس از سال‌ها اما و اگر در مفهوم، درنهایت در دهه فجر سال ۱۳۹۴ به صورت آزمایشی راه‌اندازی و از ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ پیاده شد و اپراتورها موظف به اجرای این طرح شدند.
اعتمادآنلاین| طرح ترابردپذیری شماره‌ها (MNP) پس از سال‌ها اما و اگر در مفهوم، درنهایت در دهه فجر سال ۱۳۹۴ به صورت آزمایشی راه‌اندازی و از ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ پیاده شد و اپراتورها موظف به اجرای این طرح شدند.
 
براساس براساس داده‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوییترابردپذیری یعنی شما با حفظ شماره و بدون عوض شدن کد و شماره تلفن همراه خود، فقط اپراتور خود را عوض و از مزایای اپراتورهای دیگر استفاده کنید و یا خدمات اپراتور متبوع خود را با دیگر اپراتورها بسنجید.
 
به معنای ساده‌تر، ترابردپذیری یعنی شما با حفظ شماره و بدون عوض شدن کد و شماره تلفن همراه خود، فقط اپراتور خود را عوض و از مزایای اپراتورهای دیگر استفاده کنید و یا خدمات اپراتور متبوع خود را با دیگر اپراتورها بسنجید.
 
طرح ترابردپذیری شماره‌ها (MNP) پس از سال‌ها اما و اگر در مفهوم، درنهایت در دهه فجر سال ۱۳۹۴ به صورت آزمایشی راه‌اندازی و از ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ پیاده شد و اپراتورها موظف به اجرای این طرح شدند.
 
اشباع درخواست‌های ترابرد
 
با وجود اینکه رنج ترابردپذیری تنها در سال اول، افزایشی شدید داشت اما اکنون میزان ترابرد به کمتر از سال اول رسیده و این نشان از «اشباع درخواست‌ها» یا به عبارتی به سرانجام رسیدن نتیجه نهایی این طرح ملی دارد.
 
براساس داده‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تاکنون یک میلیون و ۳۵۷۱۸۰ نفر درخواست ترابرد داشته اند که از این تعداد ۵۹۸۴۳۳ مشترک از ایرانسل به همراه اول و ۶۲۴۴۸ مشترک از رایتل به این شرکت مهاجرت کرده اند.
 
در مقابل، ۵۶۲۶۵۷ مشترک از همراه اول به شبکه ایرانسل و حدود ۲۵۴۸۳ مشترک از همراه اول به شبکه رایتل منتقل شده اند.این نسبت، حکایت از این دارد که همراه اول توانسته بیشترین جذب مشترکان تلفن همراه را در طول اجرای طرح ملی ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه داشته باشد؛ به عبارت دیگر مشترکان اپراتورهای جوانتر کشور نظیر ایرانسل و رایتل ترجیح داده اند به شبکه اپراتور با سبقه بیشتر (همراه اول) بپیوندند.
 
در مجموع آمارهای رسمی نشان می‌دهد تمایل برای ترابرد بسیار کم شده است. بر این اساس می‌توان تحلیل قطعی و دقیقی از وضعیت ترابردپذیری داشت. در نتیجه برخلاف تصور اغلب کارشناسان که تصور می‌کردند با اجرای ترابردپذیری، «همراه اول» بیشترین خسارت را متحمل شود و مشترکانش به سیار اپراتورها کوچ کنند اما توانسته بیشترین جذب مشترک را در طول این طرح داشته باشد و از اپراتورهای جوانتر جذب مشترک داشته باشد.

​​