فناوری اطلاعات

برپایی ۴ پاویون دانش‌بنیان در نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل

نوآوری.jpg
 
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت این صندوق از شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در چهار پاویون کشاورزی، پزشکی و سلامت، صنعت و معدن و فناوری اطلاعات و ارتباطات نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری وشکوفایی، سیاوش ملکی‌فر افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی بر اساس وظایف خود از شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در بازارهای صادراتی محصولات و خدمات دانش‌بنیان حمایت می‌کند.
 
وی ادامه داد: در ادامه فرآیند حمایت از شرکت‌ها برای ورود به این بازار، پیش‌بینی شده در چهاردهمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان که از ۲۱ تا ۲۴ بهمن ماه سال جاری در شهر کابل برگزار می‌شود، چهار پاویون از شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش‌های کشاورزی، پزشکی و سلامت، صنعت و معدن و فناوری اطلاعات و ارتباطات تشکیل شود.
 
وی افغانستان را بازار بالقوه محصولات تولیدی و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی عنوان کرد و گفت: هدف صندوق نوآوری و شکوفایی کمک به شرکت‌ها و بالفعل کردن ظرفیت‌های آنها است. بر این اساس علاوه بر حمایت از چهار پاویون، هیات عالی‌رتبه‌ای از صندوق در ایام برگزاری نمایشگاه در کنار مشارکت‌کنندگان حضور دارد و برای توانمندسازی واحدها و جلب حمایت دولت افغانستان برای تسهیل مراودات فناورانه اقدام می‌کند. 
 
وی افزود: حمایت صندوق نوآوری برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های معتبر خارجی در راستای توسعه بازار صادراتی و گسترش همکاری‌های فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان است که با استقبال خوب شرکت‌های دانش‌بنیان نیز همراه بوده است؛ به‌طوری که در سال ۱۳۹۸ بیش از ۱۳۳ درخواست برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی به ارزش بیش از ۳،۲ میلیارد تومان دریافت شد.
 
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد نمایشگاه‌های بین‌المللی که امسال مورد حمایت صندوق نوآوری قرار گرفته اند، گفت: در سال جاری نیز تاکنون از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های جیتکس امارات، واردات چین و زیرساخت و انرژی افغانستان، در قالب برپایی پاویون دانش‌بنیان حمایت شده است. برنامه حمایت از حضور شرکت‌های دانش‎بنیان در پاویون دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های اختصاصی ایران در افغانستان و روسیه، نمایشگاه بازرگانی بغداد و کردستان عراق نیز در دستور کار قرار دارد.
 
بر اساس این گزارش شرکت‌های دانش‌بنیان و علاقه‌مند به حضور در پاویون شرکت‌های دانش‎بنیان در نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان می‌توانند تا پنجم بهمن ماه جاری از طریق سامانه غزال صندوق نوآوری به آدرس ghazal.inif.ir ثبت‌نام خود را انجام دهند. این شرکت ها برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارگزار صندوق نوآوری و شکوفایی با شماره ۰۹۲۱۵۰۰۷۶۱۲ تماس بگیرند.
 
صندوق نوآوری و شکوفایی از حضور شرکت‌های دانش بنیان در اولین نمایشگاه خدمات فنی و مهندسی و انرژی جمهوری اسلامی ایران در کابل که در مهر ماه سال جاری برگزار شد نیز حمایت کرد و طی آن ۳۲ شرکت دانش‌بنیان در قالب پاویون در این نمایشگاه حضور داشتند. از این تعداد بیش از ۵۴ درصد شرکت‌ها در ایام برگزاری نمایشگاه موفق به عقد قرارداد با طرف افغانستانی خود شدند و سایر شرکت‌ها نیز با حمایت صندوق ارتباط خود را ادامه داده و در حال پیگیری مذاکرات  هستند.

​​