تلفن همراه

آمریکا مجوزهای صادرات نیمه هادی به هواوی چین را لغو کرد

ICTna.ir - وزارت بازرگانی ایالات متحده مجوزهای صادراتی وندورهایی همچون اینتل برای تامین محصولات نیمه هادی هواوی را لغو کرد.
 
huawei.jpg
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، هر هشت مجوز صادرات محصول به هواوی چین که پیش از این به چهار شرکت آمریکایی اعطا شده بود، از سوی وزارت بازرگانی آمریکا لغو شد.
در میان آنها شرکت‌های اینتل و Kioxia ژاپن (توشیبا سابق) قرار دارند که بدون هیچ اظهارنظری درباره علت آن، مجوزهایشان لغو شده است.
 
اتحادیه صنایع نیمه هادی در ایمیلی که به شرکت‌های عضو خود ارسال کرده، گفته است دارندگان این مجوزها، ماه‌ها منتظر تصمیم دولت و دریافت مجوز بودند تا بتوانند محصولات‌شان را به چین صادر کرده و به هواوی بفروشند اما اکنون با دولت فعلی، هیچ فرصتی برای دریافت تاییدیه دوباره ندارند.
 
احتمالا این آخرین اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که دو روز دیگر کاخ ریاست جمهوری را تحویل خواهد داد، علیه شرکت هواوی چین است.
 
طبق فرایند قانونی تعریف شده، کمپانی‌هایی که مجوزشان لغو شده 20 روز فرصت دارند تا به آن اعتراض کنند و وزارت بازرگانی آمریکا 45 روز فرصت خواهد داشت تا درباره هر تغییری درباره این تصمیم به آنها پاسخ دهد. پس از آن شرکت‌ها 45 روز دیگر برای ارایه درخواست خود زمان خواهند داشت.
 
زمان انجام این فرایند بسیار طولانی است به ویژه اینکه با تغییر دولت، انتصابات سیاسی نیز در پی آن خواهد بود که کل فرایند درخواست دوباره شرکت‌های نیمه هادی برای عرضه محصولات‌شان به هواوی را بسیار طولانی خواهد کرد.
 
براساس گزارش‌های منتشر شده، حدود 150 درخواست مجوز منتظر تصمیم دولت هستند تا کالاها و فناوری‌های مختلف به ارزش 120 میلیارد دلار به هواوی صادر شوند. همچنین فناوری‌ها و کالاهای دیگری هم به ارزش 280 میلیارد دلار در صف اننظار تصمیم و صدور مجوز دولت بودند.
 
گردش مالی سالانه هواوی در سال 2019 حدود 130 میلیارد دلار بوده و در سه فصل اول سال 2020 نیز درآمد 103 میلیارد دلاری را گزارش کرده بود.

​​