تلفن همراه

مدیرعامل رایتل: كاهش درآمد اپراتورها به 20 هزار تومان به ازای هر مشترك

مدیرعامل رایتل گفت: درحال حاضر با افزایش قیمت ارز در كشور، قیمت موثر هر گیگ دیتا به دو هزار تومان و متوسط درآمد اپراتورها از هر مشترك به 20 هزار تومان كاهش یافته است.
یاسررضاخواه در پنل واگذاری باندهای فركانسی 5G در ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء كه صبح امروز در سالن 27 نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، با اشاره به روند واگذاری مزایده باندهای فركانسی 5G گفت: تنها برنده برگزاری این مزایده وندورها هستند و چنین اشتباه مشابهی را هم رگولاتوری در زمینه صدور پروانه اپراتورهای وایمكس داشت و بعدها آن را جبران كرد اما از دعوای حیدری و نعمتی ما وندورها برنده می شوند.
او تاكید كرد: کشور باید به سمت توسعه شبكه 5G حرکت کند و در نهایت اگر از مسیر غلط هم شروع کنیم باز بهتر از این است که شروع نکنیم.
رضاخواه اظهار داشت: اقتضای شرایط كشور به صورتی بوده که نتوانستیم تصمیم درستی بگیریم. در سال 2006 و 2007 روی همین فرکانس راجع به وایمکس صحبت می کردیم و در آن زمان با دلار هزار تومانی چند هزار دلار روی وایمکس سرمایه گذاری کردیم درحالی که وایمکس تکنولوژی آینده‌داری نبود اما رگولاتوری می‌خواست توسعه یابد.
او افزود: الان نمی‌دانیم این فناوری کجاست و مملکت چقدر از آن استفاده می کند. حتما کسانی از توسعه وایمکس منتفع شدند اما کشور منتفع نشد.
به گفته مدیرعامل رایتل، برگزاری مزایده واگذاری باند فركانسی 5G کار درستی است اما نصفش اشتباه است اما باز هم نیمی از تصمیم درست را گرفتن بهتر از کلا تصمیم اشتباه گرفتن است.
رضاخواه اظهار داشت: اگر دولت به هر طریقی خسارت بازیگران قبلی دارنده پروانه را بدهد، باز هم به نفع کشور است تا روی رنج دیگری از فرکانس برویم که قیمت آن بالا است و تجهیزات گران بخریم بعد دوباره وارد باندهای مرسوم شویم.
او با اشاره به اینكه فرکانس‌ها دارایی‍‌های کشورها هستند، افزود: این درحالیست كه در کشور دوست داریم منابع منحصر به فرد را از بین ببریم.
رضاخواه تصریح كرد: در اروپا باند تلویزیون آنالوگ را برای توسعه 5G خالی کردند اما در ایران این باند دست صدا و سیما است و جرات نمی‌کنیم حرفی بزنیم. در صورتی كه اگر فركانس به صورت غلط تقسیم شود، هزینه اپراتورها سر به فلك می‌كشد و با قیمت ارز اقتصادی نیست.
گفتنی است، ششمین نمایشگاه بین‌المللی اینترنت اشیا روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، 27 و 28 بهمن ماه 99 در سالن 27 نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا خواهد بود.

​​