رگولاتوری

فلاح جوشقانی: نمی‌توان معامله دولت و اپراتور را به هم زد/ مصوبه مجلس برای افزایش تسهیم درآمد اپراتورها مبنای اقتصادی ندارد

ICTna.ir – رئیس سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: با مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش 10 درصدی تسهیم درآمد اپراتورهای ارایه‌دهنده خدمات مخابراتی در نظام بنگاه‌داری تعادل و تناسب میان هزینه و درآمد از بین می‌رود.
 
Fallah CRA.jpg
حسین فلاح جوشقانی در گفت و گو با خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) ضمن ابراز امیدواری از اینکه مصوبه مجلس در مراحل نهایی به تصویب نرسد، گفت: افزایش 10 درصدی تسهیم درآمد اپراتورها تاثیر بسیار زیادی روی قیمت خدمات ارتباطی خواهد گذاشت.
 
مجلس شورای اسلامی هفته گذشته در جریان تصویب لایحه بودجه 1400 به پیشنهاد کمیسیون تلفیق، حق‌الامتیاز و حق‌السهم دولت از اپراتورهای ارایه‌دهنده خدمات مخابراتی را به میزان ۱۰ درصد افزایش داد.
 
براساس آن،  قرار است منابع حاصل به میزان سه هزار میلیارد تومان با هدف حمایت از تولید محتوا و فعالیت‌های فرهنگی و نظارت در فضای مجازی هزینه شود و مسوولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن، منحصرا برعهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) سازمان صدا و سیما خواهد بود.
 
معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: قاعدتا وقتی قراردادی بین دو نفر به ویژه قرارداد میان دولت و اپراتورها وجود دارد و پیش از این بابت صدور پروانه برای آنها، مبلغ حق‌السهمی از قبل تعیین شده، نمی‌توان وسط معامله آن را بهم زد.
 
او افزود: یک راه تامین توان پرداخت این مبلغ افزایش تعرفه خدمات مخابراتی و اینترنت است و باتوجه به اینکه تعادل و تناسب بازار را به هم می‌زند، می‌تواند بخش را دچار مشکلات زیادی کند.
 
فلاح جوشقانی گفت: در شرایطی که اپراتورها برای توسعه شبکه نیاز به سرمایه‌گذاری خیلی زیادی دارند و در میانه تامین افزایش هزینه‌های سرسام آور تجهیزات، هزینه‌های دیگری به آنها اضافه شود، هیچ مبنای اقتصادی وجود ندارد و تنها فضای بازار را بهم زده و مردم متضرر خواهند شد.
 
او با اشاره به اینکه مردم به فضای مجازی و ارتباطات نیاز دارند و باید زیرساخت‌ها تقویت شود، تصریح کرد:  این مصوبه باعث می‌شود دیگر در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری نشود.
 
فلاح جوشقانی با ابراز امیدواری از اینکه این مصوبه در مرحله نهایی برای جلوگیری از زیان وارده به مردم تصویب نشود، افزود: قطعا نمایندگان هم دغدغه‌هایی دارند اما باید تناسبتی بین دغدغه‌ها و مصوبه‌ها وجود داشته باشد.

​​